
Všeobecná diskuze + informace o stylu
Jednoduše můžeme tuto odnož definovat následovně: "Folk metal je hudební styl, kombinující metal s klasickou lidovou hudbou.". První představitelé fok metalu (všeobecně považovaní taky za zakladatele) jsou angličtí Skyclad se svým debutovým albem "The Wayward Sons of Mother Earth", které vyšlo v roce 1990. Behěm dalších 5 let se tento styl velmi rychle rozšířil po celé Evropě až po Israel a začaly vznikat kapely podobného žánru. Mezi ně patří například irští Cruachan, izraelští Orphaned Land a němečtí Subway to Sally - každá kapela byla podle své země a její tradiční hudby něčím charakteristiká, což časem vedlo k rozvětvení Folk metalu na tři podžánry Celtic metal, Oriental metal a Medieval metal. Ovšem navzdory těmto přínosům zůstal folk metal v devadesátých letech málo známý, především kvůli velmi málo představujícím kapelám. Situace se změnila po roce 2000, kdy se tento žánr neuvěřitelně rozrostl, obzvláště ve Finsku díky úsilí kapel jako Finntroll, Ensiferum, Korpiklaani, Turisas, a Moonsorrow.
Hudba Folk metalu je charakteristická především svou rozmanitostí, mnoha folkovými nástroji, které se v tomto žánrů používájí - což vede ve Folk metalu k průměrně 6 členům kapely. Některé skupiny využívájí namísto lidových nástrojů klávesy, které je mají simulovat. Textové náplně Folk metalu jsou obvykle o pohanství, přírodě, fantazii, mytologii a historii.
Počátky

Dnes, již témeř po dvou desetiletích od jejich založení a odchodu Martina Walkyiera, Skyclad zůstává stále aktivní folk metalovou kapelou. Na rozdíl od toho, portugalská kapela Moonspell si tento žánr dlouho nedržela. Jejich první EP v roce 1994 "Under the Moonspell" mělo rysy folku a středovýchodních vlivů. S debutovým albem "Wolfheart" v následujícím roce kapela přešla ke gothic metalu a běhěm několika let se velmi rychle stali jednou z hlavních představitelů goth-metalové scény.
Jako dalšího ranného přispěvovatele folk metalu je nutno zmínit finskou skupinu Amorphis, založenou v roce 1990 se svým debutovým albem "The Karelian Isthmus", které vyšlo o dva roky později. Jejich další deska "Tales from the Thousand Lakes " vyšla v roce 1994 s mnoha uchvatnými melodiemi a písněmi davající dohromady tradiční lidovou hudbu své domoviny.
Krajské variace

V letech 1994 a 1995 se Folk metal rozvětvil na tři odlišné podžánry, vycházejících z různých krajů.
Oriental metal
Progressive metalová parta Orphaned Land založená v roce 1991 v Izraeli, se svou první a jedinou demoverzí "The Beloved's Cry" vydanou v roce 1993, ihned vytvořili mediální neklid, který rychle upozornil na jejich neortodoxní styl. Členové skupiny byli v té době ještě mladiství, a své debutové album "Sahara" vydali v roce 1994. Hudba Orphaned Land hodně čerpá ze středovýchodních hudebních stylů s tradičními prvky arabské a židovské lidové hudby. Byli uznáváni jako "jedni z nejunikátnějších a průkopnických metalových kapel" a jejich hudba byla popsána jako Oriental (neboli východní) metal, čímž se stali zakladetelem tohoto Folk metalového podžánru.
Roku 1993 byla v Jeruzalému založena kapela Melechesh, "nepochybně první zjevně proti-křesťanská kapela, existující v jednom z nejsvatějších měst na světě". Melechesh začali jako přímý black metalový akt s vpádem do folk metalu, vyskytující se na titulní skladbě na EP "The Siege of Lachish". Jejich další alba už ovšem byli něco mezi black, thrash a death metalem, s "úchvatnými epickými a skvostnými riffy, středovýchodní melodie, a vokálem měnícím se z growlingu po opěvování".
Další záležitost Oriental metalu se objevila v roce 1996 - kapela Distorted, která byla zároveň jako první metalová kapela z Izraele s frontmankou.

Východně německá kapela Subway to Sally, byla založená v roce 1992 jako folk rocková skupina, zařazující ve své hudbě irské a skotské prvky a anglické texty. S jejich druhým albem "MCMXCV", vydaným v roce 1995, kapela přijala "více tradičního přístupu" a začali psát texty v němčině. S ovlivněním kapelou Skyclad účinkují jako hard rock křížený s heavy metalem "obohaceným o středověké melodie zapletené do písní prostřednictvím dud, niněry, loutny, mandolíny, šalmaje, houslí a flétny" a s kombinací "romanticky symbolické německé poezie" v jejich textech. Od doby, co jsou ve své rodné zemi tak významně úspěšní, jsou bráni jako kapela "která spouští vlnu toho, co je známo jako medieval rock".
Tento zřetelně německý fenomén pokračoval následujícími kapelami. V roce 1996 byli v Berlíně založeni taktéž úspěšní In Extremo se svým "středověkým stylem vystupování a používáním neobvyklých, někdy ručně vytvořených, hudebních nástrojů jako například skotské dudy". Další podobná skupina, jež dosáhla komerčního úspěchu, jsou němečtí Schandmaul, popisujíc sebe jako "minstrelské umění dneška". Mezi jejich instrumentální arzenál patří dudy, flašinet, šalmaj a mandolína.
Celtic metal

Souběžně s Cruachan, black metaloví Primordial vydali v roce 1993 taktéž své první demo "Dark Romanticism... Sorrow's Bitter Harvest..." po kterém zjistili, "že jsou ohlášení jako "přední běžci" ve zkvétající druhé vlně black metalu". Irská hudba hraje v Primordial "velmi velkou roli", ale v "temném a subtilním způsobu" zkrz akordy a rytmus. Skupina tak od té doby "sama sebe ustanovuje jako jednu z nejvíce jedinečně znějících kapel na folk black metalovém poli".
Další raní představitelé Celtic metalu jsou například irští Geasa a Waylander.
Vývoj

V roce 1996 vyšlo taky debutové album německého multi-instrumentalisty jménem Vratyas Vakyas, známého jako Falkenbach. S epickou hudbou plnou kláves, vikingských témat a folkové orientace, Falkenbach efektivně sloučil Viking metal s Folk metalem. Toto spojení učinili taky kapely jako norští Windir, švédští Månegarm a Thyrfing.
Dále stojí za zmínku španělská kapela Mägo de Oz, která byla sice založena v roce 1988, ale své první a zároveň stejnojmenné album vydali až v roce 1994. S devíti členy ve své sestavě, včetně houslisty a flétnisty, skupina vyvíjela v průběhu let power metal kombinovaný s celtic folk metalem. Američtí The Lord Weird Slough Feg byly založení taktéž v ranější době, v roce 1990. Jejich první a stejnojmenné album bylo vydáno až 6 let po jejich založení a neslo jedinečný styl "sloučení tradičního/power metalu s folk metalem". Do historie vývoje folk metalu je taky potřeba zařadit naše české Silent Stream of Godless Elegy, kteří byli založení v roce 1995 jako doom metalová skupina. Ve svém druhém albu "Behind the Shadows", vydaném v roce 1998, začala kapela ve své hudbě využívat folklórní vlivy.
Folk metalová exploze

Druhé album od Fintroll "Jaktens Tid" bylo vydáno v roce 2001 a získalo si velký úspěch ve své domorodé zemi. V některých skladbách na albu se podílel na vokálech taky Jonne Järvelä z kapely Korpiklaani. Zatímco většina folk metalových kapel začalo první s metalem a pozděj přidaly folkové prvky, Korpiklaani začali přesně naopak. Jejich kořeny můžeme vystopovat až zpět do Jonneho folkové skupiny jménem Shamaani Duo, založené v roce 1993. První (a poslední) album "Hunka Lunka" vyšlo ještě před tím, než Jonne kapelu přejmenoval na Shaman, která byla založená na hudebním základě Shamaani Duo. Pod tímto jménem byly vydány dvě desky - "Idja" (1999) a "Shamániac" (2002), poté se kapela přejmenovala na Korpiklaani. Změna jména byla doprovázená taky změnou v hudbě. Tradiční joik a sámské jazyky odpadly, zatímco syntetizátory byly nahrazeny skutečnými hudebníky.

Folk metal není neobvyklý i pro další skandinávské země. Ze Švédska můžeme jmenovat například Månegarm, Thyrfing, Vintersorg nebo Otyg. Z Norska tady máme výše zmíněné Storm a Windir, a mladší skupiny jako Kampfar, Lumsk nebo Trollfest. Z Dánska můžeme uvést Wuthering Heights, Svartsot a Týr z Faerských ostrovů. Folk metal ovšem nezůstal jen ve Skandinávii - řada dalších evropských zemí přispěla ke vzrůstu tohoto žánru. Ze zemí jako Baltské státy, Lotyšsko a Litva zde máme kapely Metsatöll, Raud-Ants a Skyforger, z Ruska pak Alkonost, Arkona a Butterfly Temple. Z dalších kapel z Evropy lze uvést Balkandji z Bulharska, Elvenking z Itálie a Eluveitie ze Švýcarska. Dále stojí za povšimnutí projekt Folkearth, který se skládá z hudebníků z různých zemí. Na svém druhém albu "By the Sword of My Father", které bylo vydáno v roce 2006, se účastnilo celkem 31 hudebníků. Mimo Evropu je folk metal relativně ojedinělou záležitostí, jmenovat můžeme například američany Lord Weird Slough Feg a Agalloch nebo brazilce Tuatha dé Danann.
Charakteristika
Hudba

Folkové prvky v žánru často odrážejí etnické pozadí hudebníků, což je případ skandinávského folku v kapelách Finntroll a Korpiklaani, baltické hudby v Metsatöll a Skyforger nebo středovýchodního pozadí v Orphaned Land a Melechesh. Keltskou hudbu nalezneme zase u kapel Cruachan, Waylander, Eluveitie a Tuatha de Danann. Folkovou hudbu z různých oblastí pak najdeme u Elvenking nebo Ensiferum.
Folk metal nabízí také různé druhy atmosfér a nálad. Nabízí se nám zábavné a veselé skupiny jako Finntroll či Korpiklaani nebo naopak skupiny s temnější atmosférou jako Thyrfing a Primordial. Lumsk představuje měkčí styl zatímco Agalloch je znám svou depresivní atmosférou. Epická atmosféra je charakteristiká zase pro kapely Primordial, Moonsorrow, Turisas a hudební projekt Folkearth. Ensiferum nebo Wintersun jsou zase známí svou melodickou stránkou, zatímco skupiny jako Finntroll, Månegarm nebo Melechesh dávají přednost brutálnějšímu a tvrdšímu přístupu.

Do folk metalových prvků patří stejně typické nástroje jako z jiného podžánru metalu: kytary, baskytara, bicí a zpěv. Zatímco některé kapely jako Tharaphita upustili od jakékoliv myšlenky využití folkových nástrojů a spoléhají se na tradiční metalové nástroje, jiné kapely se spoléhají zase na folkové nástroje, a to od běžných až po doslova exotické. Nespočet kapel zahrnuje ve své sestavě housle - Skyclad, Subway to Sally, Schandmaul, Mägo de Oz, Silent Stream of Godless Elegy, Korpiklaani, Lumsk, Elvenking, Eluveitie nebo Tuatha dé Danann. Píšťaly a flétny jsou zase charakteristiké pro celtic metal - Cruachan, Waylander a Eluveitie. Flétnu můžeme nalézt taky u jiných kapel, jako například Metsatöll, Schandmauland nebo Morgenstern. Některé kapely jsou známé využíváním exotických nástrojů z jejich etnického pozadí nebo země, například Skyforger využívá lotyšského kokle, Metsatöll estonského "torupill", což je estonská varianta dud, Korpiklaani zase využívají finského kantele, Eluveitie niněry a Orphaned Land údu a sazu.
Jak bylo zmíněno výše, některé kapely namísto folkových prostředků využívají k jejich simulování klávesy - Storm, Empyrium, Finntroll a Midnattsol. Jiné se zase nebojí využít jak kláves tak folkových nástrojů - Skyclad, Mägo de Oz nebo Tuatha dé Danann.
Velké množství nástrojů, které kapela používá k nahrávání alb, ovšem může znamenat značný problém pro živé vystupování. Například takovým Orphaned Land nedělá problém doma v Izraeli obstarat 20 hostujících hudebníků, ale mimo svou zemi se už musí spoléhat na techniku a předem nahrané některé části jejich hudby. Některé metalové kapely jsou omezeny jen na studiové nahrávky a živě vůbec nevystupují. Mezi ně patří Folkearth, Falkenbach a Summoning. Většina dalších kapel se spoléhá na hosty a tím pak není překvapující, že i přes velké množství nástrojů, je počet členů v kapele minimální. Některé kapely dokonce využívají hostů i když mají dostatečný počet hudebníků, důvod je prostý - posílení folkového zvuku. Například kapele Lumsk účinkuje na jejich debutové desce "Åsmund Frægdegjevar" navíc celkem 13 hudebníků, namísto pouhých 7 plnohodnotných členů kapely. V některých případech se takoví hosté stávají taky plnohodnotnými členy kapely.
Vokály

Mezi folk metalovími kapelami se dají najít i takové, které využívají tradiční lidové zpěvy. Například tradiční laponský styl zpěvu zvaný joik, nacházející se v kapelách jako Shaman, Korpiklaani nebo Fintroll. Lidové zpěvy, nebo inspirování lidovými zpěvy, můžeme slyšet taky v kapelách Equilibrium, Metsatöll, Skyforger nebo Orphaned Land. Vyjímkou není ani obsažení pěveckého sboru, slyšet jej můžeme napříkad u kapel Orphaned Land, Arkona, Eluveitie nebo Turisas. Některé kapely, jako například Falconer a Thyrfing jsou známé taky zpěvem "yo-ho-ho", který se hodí k jejich vikingskému stylu. Co se týká jazyku zpívání, takoví Orphaned Land zpívají většinou v angličtině, ale jsou známí taky s jinými exotickými a unikátními jazyky. Stejně tak využívá vícero jazyků Týr. Ovšem většina kapel z folk metalu zpívá ve svém rodném jazyce. Neobvyklé nejsou ani ženské vokály, ve folk metalu je najdeme například v kapelách jako Distorted, Cruachan, Otyg, Lumsk, Arkona nebo Midnattsol. Orphaned Land a Elvenking využívají k ženským vokálům hosty.
Texty
Nejčastějšími tématy textů folk metalu jsou pohanství, příroda, fantazie, mytologie a historie. Folk metal je spojován s pohanstvím od doby, kdy Martin Walkyier opustil kapelu Sabbat a založil Skyclad, z části proto, že jeho dřívější skupina byla s pohanstvím málo spojována. Následkem toho je Skyclad známý pohanskými záležitostmi. Kapela Cruachan byla založena pohanem jménem Keith Fay, což mělo pochopitelně vliv na témata textů. Pro Ville Sorvaliho z Moonsorrow je přednější pojem "pagan metal", protože popisuje ideologické body v hudbě, ale neřekne nic o hudbě samotné. Stejně tak dává tomuto pojmu přednost spousta dalších kapel, například Cruachan, Eluveitie , Obtest nebo Skyforger. Narozdíl od kapel s pohanskou náplní textů, neboli "pagan metal", jsou i kapely jako například Orphaned Land s textovou tématikou o abrahámovských náboženství, nebo Holy Blood s křesťanskou tématikou.

Podžánr celtic metal, jak název napovídá, je známý texty založenými na keltské mytologii. Historie keltů, ať už kultury či duchovní stránky, se stala velmi populárním zdrojem pro mnoho kapel, ze kterých můžeme vyjmenovat například Cruachan, Eluveitie, Primordial nebo Mael Mórdha. Severskou mytologii nalezneme hlavně u kapel ze Skandinávie, jako například Falkenbach, Týr, Finntroll nebo Mithotyn. Skyforger jsou známí se založením textů na jejich lotyškou kulturu a Melechesh zase inspirací starověké mezopotámie.
Některé nacionálně socialistické black metalové kapely (NSBM), jako například ukrajinští Nokturnal Mortum nebo Temnozor jsou známé svým zkřížením s folk metalem. K tomuto faktu se vyjádřil Ciaran O'Hagan, zpěvák Waylander, "je to urážka pro lidi jako jsem já, pro lidi kteří nedrží s fašistickými ideály". Také konstatuje, že spojování NSBM s folk metalem sebou nese jen špatné následky. Kvůli zneužívání pohanských symbolů neonacisty je několik folk metalových kapel mylně považováno za neonacisty nebo účastníky NSBM scény. Z tohoto důvodu musely kapely, jako například Cruachan, Skyforger, Moonsorrow, Månegarm a Týr sami sebe odloučit od nacismu, fašismu a rasismu. Skyforger byli nuceni zajít tak daleko, že na zadních stranách CD obalů mají napsané "'No Nazi Stuff Here!" ("Žádný Nacistický Materiál"). Richard Lederer z kapely Summoning, který byl veřejně také odzusován jako neonacista, byl nucen o této problematice napsat esej na stránkách kapely. V dubnu 2008 podléhali interpreti festivalu Paganfest obviněním německé antify, že jsou neonacisti, rasisti a fašisti. Ville Sorvali z Moonsorrow a Heri Joensen z Týr museli natočit video, aby vyvrátili tyto křivé obvinění. Video si můžete prohlédnout zde. Obě kapely si umístili taky na své stránky prohlášení, že nemají nic společného s nacismem, fašismem nebo rasismem.
Skyclad jsou taky známí politickými tématy ve svých textech, ale jde spíše o vtípkování a humor. Mnoho dalších kapel z tohoto žánru představuje zábavu a veselé texty. Jako například Fintroll a jejich trolí posedlost a Korpiklaani se zase zaměřují na veselky, pití a slavnosti.