Hypnos & guests (Report by Jespe)

Reporty z koncertů, festivalů a jiných akcí

Moderátor: Redaktoři

Hypnos & guests (Report by Jespe)

Příspěvekod Jespe » 20. prosinec 2010, 13:05

Obrázek



Jako poslední předvánoční koncert jsem si vybral vystoupení death metalových mistrů české scény, skupiny Hypnos. Vše se mělo odehrát v uherskohradišťském klubu Mír za přítomnosti dalších 2 tuzemských formací, a sice úderných Disfigured Corpse a sympatických Gate of Sorrow.
Očekávaný pátek 17. prosince je právě tu a za pár hodin to máme poznat na vlastní kůži.


Předkoncertní dění

Sraz máme na místě, které se stalo určitým kompromisem pro celou posádku, a sice v Malenovicích. Zde zavítáme do jedné z hospod na předkoncertní pivo a čekáme na "zbytek". Poté, co jsme kompletní, usedáme do auta a vyrážíme směr Uherské Hradiště. Cestou se ještě snažím zajistit odvoz těm, kteří se k nám nevešli a zároveň tak docílit přítomnosti dalších dobrých kamarádů. V cíli jsme zhruba 60 minut před začátkem a trochu nás zaráží fakt, že klub ještě není veřejnosti přístupný - čili zavřeno. V rozvrhu tedy drobná změna a na hodinu se přesouváme do tamější krčmy, oplývající zvukem Metallicy, Soilwork, In Flames či Napalm Death. Ano, zdaleka tu nejsme sami.


Obrázek
Někdy mezi 20 a 21 hodinou, již uvnitř klubu, zjišťuji, že se mi podařilo zformovat druhou posádku - na místě jsou další kamarádi, výborně! Chvíli poté rozezní kultovní místo pohádkové intro uherskoostrožských Gate of Sorrow a já se ihned přesouvám do sálu. Gate of Sorrow je kapela, která se pohybuje na pomezí hned několika metalových žánrů (death, doom, gothic a symphonic) a jejich kombinací vytváří ucelený celek, jež si oblíbila i řada zahraničních posluchačů. Ačkoliv jsem slyšel kapelu už pětkrát, dnes to mělo být poprvé, co uslyším hrát pouze jednu kytaru. Nedávný odchod kytaristy Libora způsobil dosavadní zanechání jen čtyřčlenného seskupení v čele se zpěvačkou Miladou, bratry Romanem (zpěv, kytara) a Dušanem (bicí) a baskytaristou Bohušem. Všechny skladby kapely znám nazpaměť, a tak jsem samozřejmě poznal, že tam druhý strunný nástroj chybí. Tím však nechci říct, že kapela jakkoliv strádá, ba naopak, působí stále celistvě a troufám si říct, že je zasáhla mnohem větší pohoda, než tomu bylo předtím. Zahráli mi oblíbené skladby jako And Back To the Evil či My Ruins a po koncertě jsem se z jejich úst dozvěděl, že ve svém vlastním studiu (kde mimochodem nahrávali novou desku i Hypnos) chystají nové album, kterému dle mých postřehů už sami totálně propadli. Mělo by se jednat o počin s větším "drajvem", kterým si však zachovají svou, nutno dodat výraznou, tvář. Koncert hodnotím velmi dobře a myslím, že podobného názoru bude i několik desítek přítomných fans.

Obrázek
Obrázek
Obrázek




Obrázek
Krátká pauza a příjezd dalších známých předznamenával vystoupení death metalových řezníků Disfigured Corpse. Ti bez jakýchkoliv rozpaků odstartovali svůj vražedný setlist, kterým si k výbušnému běsnění podmanili hlouček fanoušků. Žádné řeči, žádné pózy, žádné díky, jen prezentace sobě vlastní, spojená s úderností a dravostí svých krátkých skladeb. Slezská kapela nám tak ukázala proč se na českém poli pohybuje už bezmála 20 let. Samozřejmě zazněly i pecky z nové fošny, letošního Human Corrosion. Zvuková stránka věci byla v pořádku, a tak se dá hovořit o povedeném vystoupení čtyřčlenné smečky ostravsko-havířovských dravců, kterou jsem měl čest vidět poprvé, ale doufám, že ne naposledy.

Obrázek
Obrázek
Obrázek




Obrázek
Vyčkávající Bruno v předsálí hýřil dobrou náladou a vše tak nasvědčovalo tomu, že na nás čeká další výborné vystoupení legendárních Hypnos. Prvním intrem a následným In Blood We Trust bylo jasné, že tomu tak (pokud se nic nepokazí) opravdu bude. 99 % lidí samozřejmě přijelo na Hypnos, o čemž se měl možnost přesvědčit každý v sále přihlížející. Pomalu jsem nemohl věřit naprosto dokonalému zvuku. Nevím, zda to bylo prostorem, ve kterém jsem se pohyboval naposledy před dobrými 5 lety, geniální prací týmu Hypnos či osmým pivem v žaludku, ale byl jsem toho pocitu. Kolega, který je viděl prvně, řekl: ,,Tak kdyby tihle borci dělali headlinera na jakémkoliv zahraničním death metal festu, vůbec bych se nezlobil!" Souhlasím, opravdu nezklamali ani dnes. Výborně rozvržený setlist, ve kterém nechyběl ani kousek z nové EP desky Halfway to Hell, píseň Burning Again. Celkem zaznělo 11 skladeb, namixovaných ze všech studiových alb + 1 intro a 2 mezihry. Úžasnou spolupráci a živočišnost podtrhoval nový člen, a sice můj jmenovec, kytarista Vlasťa (známý též jako "Vlasa"), kterého dobře známe z působení v Six Degrees of Separation. Poprvé klub načichnul potem, prvně šlo fanoušky nejen vidět, ale i slyšet a poprvé a zároveň tak naposled, co se zaplnil téměř celý sál. Myslím, že není divu! Hypnos u nás mají velmi dobré jméno a klubu Mír nahrával fakt, že se zde, na domácí půdě, objevili po dlouhých a velmi očekávaných pěti letech. Jestli je mezi vámi někdo, kdo staroměstské Hypnos neviděl, měl by to co nejdříve napravit! Už jen kvůli sobě samému...

Setlist:
Skrytý obsah
.
1. Intro (Symphony V.)
2. In Blood We Trust
3. Cleansing Extrema
4. Intro (Raven´s Opera Dmoll)
5. Crystal Purity of Treachery
6. Fatal Shine of the Sky
7. Journey Into Doom
8. Endorsed By Satan
9. Lovesong
10. Intro (Open the Gates of Hell)
11. Sacrilegious
12. Burning Again
----------------------------------------
13. Breeding the Scum
14. Orthodox


Obrázek
Obrázek
Obrázek




Závěrem

Celý koncert jsem si znovu užil, čemuž naznačoval i fakt, že jsem se nemohl z místa dění odtrhnout a ostatní na mě museli ještě pár minut čekat před svými auty. Příjezdem do Zlína jsem si uvědomil, že jsem zůstal sám, neboť zbytku posádky bylo bližší teplo domova a nadýchaná peřina. I přes bujarý den mě síly neopustily, a tak jsem šel meditovat do nedaleké hospody, kde jsem si v hlavě zpětně promítal celý večer a v 5 hodin ráno došel k názoru, že to rozhodně stálo za to!

Photos by Majk
Obrázek
Uživatelský avatar
Jespe
Šéfredaktor
Šéfredaktor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Zlín (Vizovice)
Příspěvky: 2396
Registrován: 14. říjen 2008, 8:50

Re: Hypnos & guests (Report by Jespe)

Příspěvekod Portos » 20. prosinec 2010, 20:06

Povedený večer! Gate of Sorrow mě nijak neoslovili na pohled, tak jsem si je poslechl v sedě a mimo sál. Disfigured Corpse už byl jiný šálek kávy. Hypnos špička a extra-třída! Ty jsem si opravdu užil :)
Dalším zážitkem byla cesta domů s Jespem. Probrali jsme věci vážné i nevážné a pěkně jsme se doklouzali autem až do Zlína. Ani mě moc nekecal do řízení :) Náslendý gyros završil už tak báječný večer :lol:
Naposledy upravil Portos dne 20. prosinec 2010, 21:09, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Portos
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: Kůsek od Zlína.
Příspěvky: 263
Registrován: 4. prosinec 2010, 11:45

Re: Hypnos & guests (Report by Jespe)

Příspěvekod Frosty » 20. prosinec 2010, 20:54

Hukot! Dorazil jsem sice s menším zpožděním, ale ani na chvilku jsem se nezastavil. Výborné odreagování po docela dlouhé době. :)
Frosty
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Uherské Hradiště
Příspěvky: 5
Registrován: 18. červenec 2010, 12:11

Re: Hypnos & guests (Report by Jespe)

Příspěvekod Majk » 21. prosinec 2010, 8:53

Frosty píše:Hukot! Dorazil jsem sice s menším zpožděním, ale ani na chvilku jsem se nezastavil. Výborné odreagování po docela dlouhé době. :)


Telefon: "Zdar Frosty, co děláš?" "Chlastám" "Jdeš na Hypnos?" "Cože, to je dneska?" :-D


Jinak spoustě lidí, kteří se k metalu dostali až v posledních letech, možná připadá jako kapela z Horní Dolní, která se vynořila odnikud a hraje nějaký old school death metal, ale ono to není úplně pravda. Na tomhle místě by nebyla od věci malá rekapitulace historie, která by osvětlila, čím byl vlastně tenhle koncert tak unikátní.

Když v polovině 80. let vznikla skupina, která se později podle postavy z lužickosrbské pověsti pojmenovala , nikdo ještě netušil, že po revoluci prorazí takovým způsobem, že ji budou poslouchat lidi po celém světě. Mimo Krabathor se tohle podařilo třeba ještě polským Vader, kteří si tu tvrdě vydobytou slávu udrželi až doteď (musíme si uvědomit, že o éře internetu, kdy se každý dozvěděl cokoliv chtěl a jakékoliv kapele chtěl, se tehdy nikomu ještě ani nesnilo). Krabathor, který vlastně definoval středoevropský deathmetalový sound, produkoval jedno dobré album za druhým a to především zásluhou fúze hudebních nápadů Christophera a Bruna. Postupem času se díky tomu v Uherském Hradišti vytvořila hodně silná a světoznámá deathmetalová komunita.

Jenže po určité době, přesněji v roce 1999, se začalo soukolí spolupráce mezi Brunem a Christopherem zadrhávat. Sám Bruno cítil v platformě Krabathor nedostatek tvůrčího prostoru k expresi svých hudebních myšlenek, navíc údajně začala váznout i osobní komunikace, proto se rozhodl po turné toho roku kapelu opustit. Christopher ho nahradil američanem Paulem Speckmannem, se kterým nahrál nové album. Jenže díky jakémusi odbočení od kurzu, kdy oproti specificky melodicky deathovým skladbám ze starých desek, bylo nové CD spíš určitou formou rychlého techničtějšího deathmetalu, jaksi už vykořeněného ze středoevropského old school soundu, se stalo to, čeho se všichni báli. Fanoušci album odmítli, vina se většinou házela na Speckmanna a celá loď Krabathor se potopila. Speckmann za to ale asi zas tak úplně nemohl, protože do potápějící se lodi už podle mě nastoupil.

Stejného roku, kdy Bruno kapelu opustil, se rozhodl založit vlastní bandu Hypnos, která měla hodně dobré předpoklady se proslavit, jelikož stavěla na jeho zkušenostech z Krabathorů i na hodně silném, už zmiňovaném komunitním zázemí. Našlápnuto měli opravdu dobře, vydali několik studiovek, odehráli desítky koncertů, jenže v r. 2005 z finančních důvodů odešla jejich bubenická ikona Pegas a v roce 2006 Bruno kapelu z nedostatku motivace i osobního času rozpustil.

Co se stalo potom, bylo, že se tahle světoznámá východomoravská metalová komunita začala rozpadat. Už nebylo v podstatě žádné silné společné pojítko. Krabathor sice několikrát prohlašoval, že se k hraní vrátí, naposled hory doly v rozhovoru pro Whiplash sliboval Spackmann, ale kde nic tu nic. Proto se toho jako poslední mohykán musel znovu chopit Bruno, který koncem roku 2009 ohlásil comeback.

Popravdě nevím, jak zní poslední studiovka, jsem se od tohoto žánru hudebním vkusem trochu odklonil a ztratil přehled, ale to co předvedl na koncertě, byla zkrátka paráda. Na domovské stage na Míru stanul po pěti letech a popravdě mi připadal mnohem energičtější, než kdykoliv předtím. Za bicími se znovu objevil Pegas a celá kapela zahrála staré pecky, proložili to i novou tvorbou a celkově to byl koncert jak za starých časů. Jediné, co se trochu lišilo byl počet lidí. Před pěti lety by byl Mír natřískaný po strop, ale tentokrát byl bohužel spíš poloprázdný. A to je právě to, co se snaží Bruno změnit. Snad mu s Pegasem energie vydrží a v budoucnu se jim to bude dařit víc a víc.


Na závěr přidávám odkaz na pár dalších fotek z koncertu.
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07


Zpět na Reporty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron