František Foltýn

Výtvarné umění

Pravěk, starověk, středověk, novověk

Moderátor: Moderátoři

František Foltýn

Příspěvekod LadyVonSatanas » 20. říjen 2009, 16:01

František Foltýn 1891-1976
Obrázek Obrázek

Vím, že se tento topic sem moc nehodí, ale nenapadlo mě zde z výběru lepší místo kam ho zařadit.
Diskuze o malířích mi přijde vcelku zajímavá..

Takže chci vám představit českého kubistického malíře Františka Foltýna (Košice-Paříš-Brno) jehož tvorba je velmi inspirativní, originální a působivá. Byla jsem na známé výstavě „František Foltýn (Košice-Paříš-Brno)“ a byla jsem s toho unešená. Tak se tu s vámi o něco podělím.

Životopis
František Foltýn se narodil na Šumavě ve Stachách u Sušice v roce 1891. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1913–14 u prof. A. Hofbauera a E. Dítěte, později v Paříži na Académie Julienn a Académie Grand-Chaumiere.
V letech 1914–1918 bojoval na frontě v Rusku a v Albánii, v závěru války byl hospitalizován. Po válce se usazuje na Slovensku, často pobývá v tehdejší Podkarpatské Rusi. K prvotnímu okouzlení krajinou v raném období Foltýnovy tvorby se přidružuje malířský zájem o člověka. Do svých obrazů se silným sociálním akcentem vkládá všední děje městské i venkovské periferie. Nepopírá vliv Cézannův a využívá principů kubismu. Stává se jedním se zakládajících členů brněnské Skupiny výtvarných umělců (1922), o rok později se skupinou poprvé vystavuje. V letech 1924–1934 žije a tvoří v Paříži, kde se úspěšně prosazuje. Foltýn nalézá sám sebe a ve svých zátiších se začíná přibližovat abstrakci. Vrcholem této cesty za „ryzí malbou“ jsou Kompozice z let 1925–1926. V roce 1934 se natrvalo vrací do Československa, usazuje se v Brně. Již během války se nenadále obrací od abstraktní malby zpět ke krajině české země. František Foltýn byl členem Skupiny výtvarných umělců a KVU Aleš v Brně, Bloku moravskoslezských výtvarných umělců, Cercle et Carré a Abstraction-Création. Umírá v Brně roku 1976.

Díla
Obrázek Obrázek
Mukačevo 1922 (olej lepenka)

Obrázek Obrázek
Dostojevskij 1922 (olej plátno)

Obrázek Obrázek
Kompozice 1925 (olej plátno)
Naposledy upravil LadyVonSatanas dne 20. říjen 2009, 16:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
LadyVonSatanas
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: Litoměřice
Příspěvky: 25
Registrován: 18. říjen 2009, 14:27

Re: František Foltýn

Příspěvekod SUK » 20. říjen 2009, 16:04

To posledni na me pusobi dojmem "naflakej tam par car, nejakej flek, prohlas to za abstrakci a dej tomu silenej nazev a pri trose stesti ses velkej umelec" 8-)
To by stacilo, ne?
Uživatelský avatar
SUK
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Autobusy SA
Příspěvky: 3182
Registrován: 16. listopad 2008, 21:01
Aktivní v kapelách: Vomited brain , Větry Slečny Petry

Re: František Foltýn

Příspěvekod LadyVonSatanas » 20. říjen 2009, 16:09

SUK:
Ono to nejní tak lehké je to kubismus, takže všecko je rovné a přesné. A má tam pěkné zpracovaní barev. Ono pracovat s barvou je taky vcelku obtížné. ;)
Uživatelský avatar
LadyVonSatanas
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: Litoměřice
Příspěvky: 25
Registrován: 18. říjen 2009, 14:27

Re: František Foltýn

Příspěvekod Maeror » 20. říjen 2009, 16:55

Malíři se sem podle mně hodí. a bych se přiznal tak do kubismu jsem ještě nepronikl, ale viděl jsem nábytek a nějaké nádobí ve vídeňském muzeu užitého umění a něco bych si domu i vzal, líbilo se mi to :mrgreen:.
Copying is killing business....so let's copy.
Uživatelský avatar
Maeror
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 45
Bydliště: Ostrava
Příspěvky: 669
Registrován: 30. srpen 2009, 13:28

Re: František Foltýn

Příspěvekod LadyVonSatanas » 20. říjen 2009, 21:39

Maeror
Užitkové umění, krásná trvalá výstava v národní galerii v Praze sekce Design.
A velmi povedená byla celo Pražská výstava desingblok . Neviděla jsem jí celou, jelikož byla rozmístěná po celé Praze a byla jsem tak pouze jeden den, ale kus jsem shlédla a opravdu krásné. Výborné byli instalace v loftovích (doufám,že se to tak piše) bytech a výstava aktů. ;)
Uživatelský avatar
LadyVonSatanas
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 32
Bydliště: Litoměřice
Příspěvky: 25
Registrován: 18. říjen 2009, 14:27

Re: František Foltýn

Příspěvekod SUK » 20. říjen 2009, 22:39

LVS: no vidis to, ja v tom treba nevidim absolutne nic a je to pro me jakasi smichanina barev a tvaru nedavajici smysl asi v tom smyslu jak jsem napsal :) (mluvim o poslednim obrazku). Ty prvni dva vypadaj prinejmensim zajimave (ac me taky prilis neoslovujou), ale treti proste nic....
To by stacilo, ne?
Uživatelský avatar
SUK
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Autobusy SA
Příspěvky: 3182
Registrován: 16. listopad 2008, 21:01
Aktivní v kapelách: Vomited brain , Větry Slečny Petry

Re: František Foltýn

Příspěvekod lolek » 12. duben 2010, 17:44

Díky moc, že jsi to sem dala, protože sem mohl splnit tento úkol ... :) líbí se mi moc všechny tyhle obrazy a nemyslím si, že to je lehké namalovat takový obraz ( ten třetí) :)
lolek
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 1
Registrován: 12. duben 2010, 17:42

Re: František Foltýn

Příspěvekod Médea » 12. duben 2010, 18:11

Abstraktnímu umění moc nerozumím a tak ani moc neholduji. Z novějších malířských směrů můžu impresionismus, surrealismus, symbolismus a secesní malíře.
Jinak mám ráda renesanční malířství třeba Botticelliho.
Obrázek



"Right and wrong are not what separate us and our enemies. It's our different standpoints, our perspectives that separate us."
—Squall Leonhart
Uživatelský avatar
Médea
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1587
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 20. únor 2010, 13:03

Re: František Foltýn

Příspěvekod Daimonia » 12. duben 2010, 18:12

Foltýna trochu znám, ale je každopádně příjemné si to připomenout. I když kubismus není zrovna můj šálek čaje (fuj, to je ale anglicismus ;) ), tak je to určitě zajímavé. Díky.
Uživatelský avatar
Daimonia
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 282
Registrován: 17. březen 2010, 19:47

Re: František Foltýn

Příspěvekod Médea » 12. duben 2010, 19:06

Protože asi každý nemá představu, jak který směr o kterém jsem se zmiňovala vypadá, tak jsem vybrala obrázky na ukázku:
Impresionismus (Monet):
Skrytý obsah
Obrázek

Surrealismus (Dalí):
Skrytý obsah
Obrázek

Symbolismus (Moreau):
Skrytý obsah
Obrázek

Secese (Mucha):
Skrytý obsah
Obrázek

..a ještě ten Botticelli:
Skrytý obsah
Obrázek
Obrázek



"Right and wrong are not what separate us and our enemies. It's our different standpoints, our perspectives that separate us."
—Squall Leonhart
Uživatelský avatar
Médea
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1587
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 20. únor 2010, 13:03

Re: František Foltýn

Příspěvekod Daimonia » 12. duben 2010, 20:37

No, my nejsme myslím zase takový ignoranti, abychom neznali všechny tyhle směry a jejich základní představitele... 8-) každopádně dík za snahu.
Uživatelský avatar
Daimonia
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 282
Registrován: 17. březen 2010, 19:47

Re: František Foltýn

Příspěvekod dronda » 12. duben 2010, 20:43

Já bych řekl že někteří z nás takoví ignoranti jsou. Minimálně já :D . I přes to že jsem navštívil Louvre a Orsay, stále považuji drtivou většinu tzv. "umění" za patlaniny.
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: František Foltýn

Příspěvekod Daimonia » 12. duben 2010, 20:56

Jestli se ti to nelíbí, neznamená to přece, že jsi ignorant. Vnímání umění je strašně subjektivní. A Louvre ti závidím. I když jsem byla v Paříži několikrát, nikdy to časově nevyšlo. To je tak na týden, aby si to člověk užil...
Uživatelský avatar
Daimonia
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 282
Registrován: 17. březen 2010, 19:47

Re: František Foltýn

Příspěvekod dronda » 12. duben 2010, 21:04

Zrovna Picassa nemám rád od té doby co jsem viděl jeho ilustrace v knize E. Hemingwaye Komu zvoní hrana.
Jinak já měl na projití celého Louvru asi 3 hodiny a to jsem toho taky moc nestihl. Kdybych měl šanci tak se určitě zajdu podívat znovu, jenom bych tentokrát vynechal Monu Lisu, protože to je ztráta času.
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: František Foltýn

Příspěvekod Daimonia » 12. duben 2010, 21:24

K tomu Picassovi: příspěvek jsem upravila, takže odpověď drondy vypadá nelogicky, ale já předtím psala, že mám ráda jeho kubistický období... Ty jeho ilustrace jsem neviděla, ale beru to. A Monu Lisu už každej z nás viděl tolikrát, že by ji nakreslil zpaměti... :lol: Mně se víc líbí Mona Beana... :lol:
Uživatelský avatar
Daimonia
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 282
Registrován: 17. březen 2010, 19:47

Re: František Foltýn

Příspěvekod Médea » 13. duben 2010, 6:55

Daimonia píše:No, my nejsme myslím zase takový ignoranti, abychom neznali všechny tyhle směry a jejich základní představitele... 8-) každopádně dík za snahu.

To není o tom, že by byl někdo ignorant, když to nezná, spíš s malířstvím nikdy nepřišel moc do styku..názvy slyšel, ale neví kam co zařadit.
Možná by jsi žasla, kolik lidí třeba neví, jak šly po sobě slohy: gotika, románský sloh, baroko, renesance (uvedla jsem je přeházené záměrně :D )......a někomu to příjde tak primitivní, že si myslí, že to musí vědět každý.
Obrázek



"Right and wrong are not what separate us and our enemies. It's our different standpoints, our perspectives that separate us."
—Squall Leonhart
Uživatelský avatar
Médea
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Příspěvky: 1587
Blog: Zobrazit blog (7)
Registrován: 20. únor 2010, 13:03

Re: František Foltýn

Příspěvekod shekina » 13. duben 2010, 20:31

Ja zasa vôbec nemám zmysel pre abstraktné umenie, neviem v ňom nájsť nič, čo by mi bolo blízke. Videla som jeden autoportrét od Picassa a kebyže neviem, že je to od neho, povedala by som, že ho kreslil niekto, kto to naozaj nevedel. Je to niečo, čo ide úplne mimo mňa. Zato renesanční a barokoví maliari, to sú umelci, ktorých obdivujem. Aj impresionizmus sa mi veľmi páči. Surrealizmus je rovnako ako abstrakcia niečo, čo ma nudí.
shekina
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 406
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 10:05


Zpět na Dějiny a kultura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron