Flétna

Chcete poradit s výběrem hudebního nástroje? Nebo jen o nich pokecat, podělit se se svými zkušenostmi atd.?

Moderátor: Moderátoři

Flétna

Příspěvekod Zero » 25. květen 2010, 21:40

Koukám, že tu ještě není topic o tomto nástroji.
Já na flétnu hrál nějakou dobu i v hudebce, ale od té doby, co jsem tam přestal chodit, jsem to tak nějak zanedbal a věnoval se spíše kytaře.
Teď nedávno jsem flétnu začal oprašovat, zrovna zkouším hrát různé folk metalové skladby. :)
Co vy, hrajete?
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Flétna

Příspěvekod sheVcza » 25. květen 2010, 21:57

Učím se na irskou flétnu (neboli píšťalu), akorát poslední dobou se věnuju spíš na kytarám. :) Občas si ale něco zahraju, takovou Inis Monu třeba, nebo něco od Cruachan (Ride On se dobře hraje). :)
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Flétna

Příspěvekod Zero » 25. květen 2010, 22:00

Já mám doma zobcovou flétnu a pak ještě tu z fantasyshopu, ale ta mi nepřijde moc kvalitní. Kytarám taky dávám přednost, ale proč si občas nezahrát i na flétnu, že. :)
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Flétna

Příspěvekod eevee » 25. květen 2010, 22:08

V tomhle jsem zastánce klasiky, Bach a Händel mají spoustu perfektních skladeb hratelných i na flétny. Monteverdi a Banchieli jsou pěkní zabijáci ve fugách, ale když se dá dohromady čtyřhlas prokládaný kytarou, taky to stojí za to. V poslední době se přesvědčuji, že ani jazz v několika flétnách není problém a zní to docela zajímavě :D
Uživatelský avatar
eevee
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 31
Bydliště: Brno
Příspěvky: 163
Registrován: 25. říjen 2009, 14:31

Re: Flétna

Příspěvekod damned » 14. listopad 2010, 12:56

ja jsem jako mala hrala chvili na zobcovou fletnu a posledni dobou jsem mela chut zase zacit.. ale uchvatila me tin whistle ("irska pistala"), v patek jsem si ji objednala, tak uz jen cekam a jsem zvedava, jak mi to pujde :)
damned
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 37
Bydliště: Praha
Příspěvky: 43
Registrován: 14. listopad 2010, 12:51

Re: Flétna

Příspěvekod Fflew » 14. listopad 2010, 15:00

ja mam doma celkem 4 fletnicky - 3 aulosky, sopranino, sopran a alt a jednu drevenou sorpanku.. irskou jsem mela taky v umyslu poridit.. popr. salmaj, hihi.. ucila jsem se od prvni tridy ZS, kam jsem chodila snad deset let.. :D pak jsem tak trochu zakrnela, ale stale se k fletnickam vracim. bavi me hrat hlavne folkove a folkmetalove pisnicky, ucit se keltske melodie atp. akorat me stve, ze kdyz se chcete naucit nejakou metalovou pisnicku, jste odkazani pouze na svuj sluch a hbite prsty... kytaristi maj vsude plno tabu, ale noty na fletnu? nikde nic :roll:
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Flétna

Příspěvekod DeToX » 14. listopad 2010, 16:15

Kdysi jsem hrával jako malý.... Teď asi před týdnem jsem jsem se rozhodl, že zase začnu, jelikož mě to poslední dobou táhne k folkmetalu. A flétna mi přišla sympatická, že jsem na ní kdysi něco i hrál. Co se týče not k folkmetalovým skladbám, tak je to opravdu bída. A stěží člověk něco sežene. Ne že by můj um za týden hraní sahal tak daleko, ale po něčem jsem se na netu díval. A právě jsem skoro nic nenašel, snad až na tohle:
http://users.telenet.be/folkoer/Fluit%20tabs/
Takže jestli někdo znáte stránky s notami pro folkmetalové skladby, nezdráhejte se podělit.. :)
Somewhere between birth and death lies desire, desire for life, desire for love, for everything good. And this is the source of all suffering...
Obrázek
Uživatelský avatar
DeToX
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 536
Registrován: 13. červenec 2010, 18:14

Re: Flétna

Příspěvekod Fflew » 14. listopad 2010, 18:30

to je nahodou super stranka, diky za ni.. takove fletnove taby, haha :D
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Flétna

Příspěvekod sheVcza » 14. listopad 2010, 18:44

Já s píštalou teda moc problém nemám, si něco z folk metalu zahrát.. Buď od poslechu (což vzhledem k rozsahu píšťaly není zas takový problém i pro začátečníka) a nebo si stáhnout TAB do GP - ten Vám to převede i přímo do not. :) Občas to sice nesedí, ale to vyřeší transpozice.

damned píše:ja jsem jako mala hrala chvili na zobcovou fletnu a posledni dobou jsem mela chut zase zacit.. ale uchvatila me tin whistle ("irska pistala"), v patek jsem si ji objednala, tak uz jen cekam a jsem zvedava, jak mi to pujde :)

Píšťala je jednoduchá, zvlášť, pokud jsi hrála na zobcovou flétnu.. Je to mnohem lehčí.. :)
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Flétna

Příspěvekod Zero » 14. listopad 2010, 19:09

Na zobcovou flétnu je hodně jednoduché se naučit spoustu melodií z odposlechu, na to ani nejsou potřeba noty.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Flétna

Příspěvekod DeToX » 14. listopad 2010, 19:46

No, kdo umí, umí... :oops:
Somewhere between birth and death lies desire, desire for life, desire for love, for everything good. And this is the source of all suffering...
Obrázek
Uživatelský avatar
DeToX
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 536
Registrován: 13. červenec 2010, 18:14

Re: Flétna

Příspěvekod bigbadbard » 14. listopad 2010, 20:55

A kdo neumí, čumí? Nebo učí?

EDIT: Jinak abych jenom netrolil - tak jsem zobcovky různé velikosti trápil už od mala, pak z toho přešel na klarinet, ale rodina aulosek v rozsahu tenor - sopraninka mi doma zbyla. Folk metal jsem na to ale ještě zatím neprovozoval :D (Leč v jedně razumichiňárně už se objevily.)
Dřív jsme chodili po čtyřech, teď chodíme po dvou. Jestli to takhle půjde dál, nebudeme mít po čem chodit.
Uživatelský avatar
bigbadbard
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Lyon
Příspěvky: 210
Registrován: 14. srpen 2010, 22:27

Re: Flétna

Příspěvekod damned » 14. listopad 2010, 21:42

presne tak, googlit sice umim, ale kdyby nekdo mel naky osvedceny stranky na noty, "taby", ci navody, tak at se klidne podeli :)
damned
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 37
Bydliště: Praha
Příspěvky: 43
Registrován: 14. listopad 2010, 12:51

Re: Flétna

Příspěvekod Fflew » 15. listopad 2010, 2:54

už vás vidim, jak dáte podle ucha flétny z keltskýho metalu, např. bran barr, aes dana nebo heol telwen, chystráci.. v tý rychlosti je to morda :roll:
Sevca: taby na fletnu? kde?
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Flétna

Příspěvekod sheVcza » 15. listopad 2010, 10:31

Tak rychlé skladby se hrají od poslechu dost blbě, ale něco jako Inis Mona nebo od Heol Telwen např. Ynis Witrin nebo An douar eleh mon ganet je v pohodě.. No a na ty rychlejší noty, případně taby.. Stačí ti tab na danou skladbu do GP, máš tam většinou všechny nástroje. www.911tabs.com
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Flétna

Příspěvekod Fflew » 15. listopad 2010, 10:58

já mám problém spíš takový, že na věci, které chci hrát, nejsou ani ty taby kytarové, natož flétna. :D ale jinak dík za typ, zas mám chuť si jít něco zapískat 8-)

jo a kdyby měl někdo zájem o ukázky mého chabého snažení se.. tak zopár "videí" mám na FB.. ale obávám se, že je neuvidíte, pokud mě nemáte v přátelích.. :| takže máte asi smůlu. :D
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Flétna

Příspěvekod damned » 15. listopad 2010, 11:47

haha, nebo to muzes zverejnit, vid :D
damned
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 37
Bydliště: Praha
Příspěvky: 43
Registrován: 14. listopad 2010, 12:51

Re: Flétna

Příspěvekod Fflew » 15. listopad 2010, 11:53

to bych musela zároveň zveřejnit i fotky, což nechci.. :/ a tak nijak dechberoucí to stejně není.. :mrgreen:
už jsme na to zveřejňování přišla! cha! snad to teda půjde. :D takže zde. a moc se nesmějte. :mrgreen:
http://www.facebook.com/video/video.php ... 3973&saved
http://www.facebook.com/video/video.php ... 7542&saved
http://www.facebook.com/video/video.php ... 0354&saved
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Flétna

Příspěvekod kratas » 26. prosinec 2010, 17:53

na flétnu hraju v podstatě od raného mládí, když mě rodiče pro mou velkou radost přihlásili do hudební školy, začalo mě to bavit tak sem hrál, později přišel na řadu klarinet, který mě bavil o poznání méně a proto jsem s tím sekl, ale na flétnu si rád zahraju.
Včera sem přesvědčil tatu ať mi koupí irskou flétnu a kamarádku ať mě naučí na příčku :D tak uvidíme
Uživatelský avatar
kratas
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 82
Registrován: 25. prosinec 2010, 19:29

Re: Flétna

Příspěvekod Andrew_Deer » 7. červen 2011, 19:36

Popravdě se v tomhle nástroji moc nevyznám, takže nevim, jestli je to všude jinak, ale mám otázku, jakej je nejnižší tón u zobcové flétny? (Kdybyste nerozumněli, třeba u houslí to je G malé atp. )
Obrázek
Nějaký to last.fm...
Skrytý obsah
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Andrew_Deer
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 29
Příspěvky: 777
Registrován: 5. červen 2011, 20:24
Aktivní v kapelách: 10_20_1, Svatopius

Další

Zpět na Hudební nástroje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník