Damh the Bard

Tradiční lidová hudba různých kultur (keltské, severské aj.) a hudba inspirovaná středověkou muzikou

Moderátor: sheVcza

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Ježura » 28. listopad 2010, 19:59

Máš to na mailu...

EDIT: Jsem rád, že ten tvůj scan trochu "nakřivo" - aspoň mám důvod si to ručně přepsat :)
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Cody » 28. listopad 2010, 20:16

Díky, na mailu zatím nic není, ale snad dojde:-)

// Edit:

Tak už to mám, je to dílo mého kamaráda Brozkeffa ze společného projektu Divinorum, což je tam myslím také napsáno, on to odposlouchával, takže se možná někde seknul - viz s tím Dmi.
Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Aylipo » 10. prosinec 2010, 18:18

Pro mě je Damh The Bard novinkou, a protože se mi moc líbí projekt Omnia, myslím, že i s touto hudbou budu spokojená. Sehnala jsem si celou diskografii a jdu ochutnávat... ;)
"DISCITE A ME, QUIA MITIS SUM ET HUMILIS CORDE."
Uživatelský avatar
Aylipo
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 40
Příspěvky: 182
Registrován: 1. říjen 2009, 6:15

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Flash » 10. prosinec 2010, 22:02

Aylipo: přeju příjmený poslech, věřím, že se Damh bude líbit minimálně stejně tak jako Omnia (tedy ta stará tvorba, nová se mi už nelíbí) 8-)
Nobody Said That Everything Comes As You're Wishing
Nobody Said That Tears Won't Be Flooding Your Eyes
Life Is a Coin Once Thrown That Will Never Stop Flipping
Hold Your Head Up And Accept Its Both Bitter Sides


Call It Misery, Call It Curse, Ans Call It Pain
It’s Your Destiny, Your Burden And Your Fate


You Have To Try, To Face It All
You Have To Fight, On Your Own Side!
You Need To Try, (To) Avoid To Fall
You Need To Stay, The Strongest Prey!


Six Degrees Of Separation
Uživatelský avatar
Flash
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 42
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3401
Registrován: 30. leden 2008, 1:21

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Cody » 22. červenec 2011, 12:35

Doplňuju něco co možná už všichni víte ... termín koncertu Damh the Barda je 27. září a bude to opět v Mandragoře.
Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Re: Damh the Bard

Příspěvekod sheVcza » 22. červenec 2011, 12:39

Eurik už podával echo. :) viewtopic.php?f=50&t=5967
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Cody » 29. září 2011, 19:09

Letošní koncert máme za sebou a, promiňte to vyjádření, byl k***a (jsem sprosťák) dobrej. Damh je vynikající showman, umí pracovat s publikem, dokáže ho rozněžnit i rozparádit, že by se za to ani ty nejtvrdší kapely nemuseli stydě. Pohansko-folkový kotel byl kompaktní a ta síla komunity při jeho písních byla až dojemná. Věřím, že Flash, rozený to reportér, doplní úžasným reportem jako loni a já doplním jen videa a fotografie.





První fotogalerie od Stezek pohanství a druhá od PFIcz.

Jak sám Damh řekl, potřetí už je to tradice. Takže tu máme novou pohanskou tradici! Hengwah!
Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Smrt v červnu » 7. únor 2012, 20:46

A nyní již tradičně rozebere nějaký ten můj "hate" objekt. Tenhle chlápek mne vždy docela iracionálně štval, kdykoliv jsem jenom zaslechl jeho jméno. Dokonce jsem jeho jméno překřtil na "Damn! The Bard!" Tento interpret ve mne hromadil touhu někoho bezdůvodně přetáhnout holí a vůbec - chytal jsem rapl.

Nechápal jsem to. Milý, dobře vypadající strejda s akustikou ve vzdušném oděvu, který přímo navádí k tomu rozběhnout se bosky do mokré trávy s květinou za uchem. Hudba příjemná, nerušivá, nenásilná. Obec fanouškovská? Vcelku rozšířená a v mezích milá. Ptal jsem se sám sebe, proč tohohle človíka nemám rád...

...protože je to dle mého druid z hypermarketu. Možná je to mou aversí k Asonanci a podobným projektům (na jejich obranu musím říci to, že Prdovous mne občas zásobuje vážně skvělou keltskou hudbou), kterou poslouchám s tatíkem v autě. Možná je to prostě jenom naštvanost a hořkost z toho, že DtB nepochopitelně zastínil některé úznávané ikony, které se ve folkem našichlé půdě nimraly ještě dříve, nežli tento pán. Ale podstatný je asi fakt, že mi tvorba tohoto umělce přijde dokonale umělá a prvoplánová. Nečetl jsem bohužel žádný rozhovor, takže nedokáži jeho názory docenit a zkusit se na jeho tvorbu podívat z jiného úhlu. Zatím po několika pokusech, které jsem oddělit delšími časovými intervaly z toho cítím jenom prázdnotu, cizost a mělkost. Uzavřel bych to tím, že můj subjektivní pohled na folkovou, spirituálně silnou a výživnou hudbu se zde docela zásadně liší, ale to je už bojiště každého z nás. Ne, barde, promiň, ale nemám Tě rád. Tak... a je po frustraci. :facepalm:
Obrázek
Ja, tady všude jsem doma!
Uživatelský avatar
Smrt v červnu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Sudetenland
Příspěvky: 1149
Registrován: 4. únor 2010, 17:18

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Cody » 8. únor 2012, 10:00

Díky za reakci, která je legitimní, byť iracionální. Rád bych jen okomentoval pár věcí v kterých se mýlíš, ale jen díky tomu, jak jsi sám podotkl, že jsi se o téma blíže nezajímal.

Smrt v červnu píše:...protože je to dle mého druid z hypermarketu. Možná je to mou aversí k Asonanci a podobným projektům (na jejich obranu musím říci to, že Prdovous mne občas zásobuje vážně skvělou keltskou hudbou), kterou poslouchám s tatíkem v autě.


No, opravdu není. Dave píše a tzpívo o tom co sám zažil, jak cítí a vnímá. Je Pendragonem OBODu což jedna z nejvyšších funkcí v tomto druidském řádu a člověk ji nezíská jen tak. Za tím jsou tuny zkušeností a sám ti mohu říct, že on vážně ví o čem zpívá a proč o tom zpívá. Realita je prostě někdy méně zajímavá než naše romantická představa.

Smrt v červnu píše:Možná je to prostě jenom naštvanost a hořkost z toho, že DtB nepochopitelně zastínil některé úznávané ikony, které se ve folkem našichlé půdě nimraly ještě dříve, nežli tento pán.


Můžeš zmínit které ikony zastínil? Protože Dave není ikonou keltské hudby, ale hudby pohanské, kde znám jen jedinou slušnou konkurenci a tou je Omnia.

Smrt v červnu píše:Ale podstatný je asi fakt, že mi tvorba tohoto umělce přijde dokonale umělá a prvoplánová.


A to v jakém směru? Přijde ti, že něco předstírá? Nebo, že jde málo do hloubky? Obojí myslím není pravda.

Smrt v červnu píše:Zatím po několika pokusech, které jsem oddělit delšími časovými intervaly z toho cítím jenom prázdnotu, cizost a mělkost.


Možné je to jen tím, že k tématu jeho písní nemáš blízko. Možná kdyby jsi z této oblasti zažil trochu víc, třeba by jsi změnil názor.
Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Smrt v červnu » 9. únor 2012, 21:45

Děkuji za sofistikovanou reakci, která si vyžaduje reakci. V první řadě bych se rád omluvil, že píši až nyní, nicméně jsem neměl příliš času.

Ad. 1. - Většina umělců ve své tvorbě zachycuje to, co sama prožila nebo to, co jej poznamenalo. Máš pravdu, že takovouto funkci člověk nezíská přes noc, ale kupříkladu Ian Read je současný Drighten, což rozhodně není rovněž titul zadarmo. Nicméně mám hned dva úhly pohledu - první se týká našeho kulturního dědictví, na němž mají Keltové, Germáni, Slované, celé stěhování národů a následná christianisace (přestože to zde někdo nerad slyší). Vnímám tento dlouhý kulturní vklad jako "jednu kolébku", na druhou stranu - Keltové sami o sobě jsou opředeni spoustu mýtů, tajemství a spoustu věcí z jejich minulosti si nejsme jistí. Pokud Tě to zajímá, ve čtrnácti, patnácti letech jsem se díky svým dějepisářkám o Kelty vcelku zajímal a četl jsem zašlé knihy současných historiků, nicméně později jsem zjistil, že to není můj šálek kávy. Pro země koruny české je rozhodně bližší vliv slovanský a germánský (nyní nemluvím o Markomanech, nýbrž o velké kolonisaci ve 13. století) a společná existence Čechů a Němců v jednom státě. U nás zkrátka není situace jako na Ostrovech, či konkrétně v Irsku. Posledních pár let zájem o Kelty a jejich historii zažívá v naší zemi velký boom a to s sebou přináší i svá negativa. Místy například extrémní popularizace. A ač je každý trend přínosný a každým je někdo z nás ovlivňován, připadá mi tohle keltofilství podezřelé. Klasický archetyp intelektuálního metalisty, "který si rád pustí i nějaký keltský folk..." mi jednak subjektivně přijde jako něco neupřímného, druhak v Damh The Bardovi vnímám uspokojování nabídky a poptávky posledního desetiletí, což mne možná mylně přivádí na myšlenku sterility. Nicméně k některým věcem jsem od základu nedůvěřivý.

Když vezmu věci z druhého úhlu (zodpovím tak bod č. 2) , žánr zvaný neofolk je naší mentalitě a vnímání daleko bližší, jeho hudebníci a jejich díla jsou pro kritiky vysoce ceněný artikl, texty jsou většinou velmi závažného rázu a samotní umělci jsou často kapacitami od hudebníků, přes literáty až k malířům. Přesto se netěší takové nárazové popularitě a známosti. Kupodivu to opravdu není tím, že by tito interpreti tvořili horší hudbu, nežli Damh The Bard, ale spíše proto, že neofolk je vesměs stále ještě undergroundovým a minoritním žánrem.

Ad. 2. - Vzhledem k tomu, že jsi mi nahrál tím, že je Damh The Bard není pouze ikonou keltské hudby, ale i pohanské, s radostí se tu vyřádím.
Nejen klasický folk čerpá z kořenů a lidové slovesnosti - je zde kupříkladu neofolk. Čerpá z rozličných témat, ale často jej spojuje duchovní tradicionalismus se smutnou depresí evropského kulturního dědictví. Pokud se odprostíme od toho, že někteří z hudebníků jsou anarchisticky smýšlející a užívají různých kontroversí, máme zde kvalitní, funkční a hlavně nadčasový žánr, který se nebojí experimentovat s industriální hudbou a dalšími. Není žádným tajemstvím, že jeho kořeny částečně tkví i v post-punku či gothic rocku. Sám je neofolk často zařazován do post-industriální éry.
A interpreti?
Death In June, Fire + Ice (již zmíněný Ian Read), Sol Invictus, Kiss The Anus Of The Black Cat, Of The Wand And The Moon (trochu známější), Solanaceae, In My Rosary, Changes, Blood Axis (výborný živák-neživák mají), Ostara (jeden z absolutních vrcholů nové vlny neofolku), s tímto žánrem dál docela úspěšně (více či méně) koketují The Moon Lay Hidden Beneath A Cloud, Allerseelen či Cult Of Youth. A na závěr jedna chuťovka - do neofolku se některým obdobím též řadí, ale jeho ideje jsou jiné - křesťan fascionován překlady z koptštiny, religionista, textař, hudebník a malíř David Tibet a jeho takřka kultovní projekt Current 93.

Ad. 3. Ano, jak jsi řekl. Osobně nemám pocit, že by šel pod kůži v tom, co od folkové, či folkem ovlivněné hudby hledám.

Ad. 4. Z mých předešlých reakcí více méně vyplývá, že jeho písňová náplň není pro mne tím pravým ořechovým. Možná to vyzní poněkud divně, ale pro mne osobně chybí osudovost, tesknost a melancholie (a když mi již písně DtB přišly melancholické, tak spíše způsobem, který mi zcela nesedí), meditativnost, možnost se skutečně zamyslet nad situací, která se mi zdá aktuální....

Děkuji za trpělivost.

Jinak omlouvám se za drobnou chybu, mělo tam být přes noc, ne přednost. Opravil jsem to.
Naposledy upravil Smrt v červnu dne 9. únor 2012, 23:17, celkově upraveno 1
Obrázek
Ja, tady všude jsem doma!
Uživatelský avatar
Smrt v červnu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Sudetenland
Příspěvky: 1149
Registrován: 4. únor 2010, 17:18

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Cody » 9. únor 2012, 21:51

Přemýšlel jsem jak odpovědět, ale odpovědí bude asi jen velké díky za tipy na hudbu, na kterou bych se měl podívat. Co se týče ostatních věcí, asi by to bylo na delší dobu a nerad bych ty myšlenky degradoval onlinovým zjednodušením. Obecně v něčem jsi mě překvapil (nevěděl jsem), někde spolu souhlasíme a někde nesouhlasíme a asi by to nějaké diskuse nezměnila:-)
Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Prdovous » 9. únor 2012, 23:11

No, jak to tak pročítám, tak se do toho moc vměšovat nechci, i když debata by to byla jistě zajímavá nejen pro vás dva. Jinak pod doporučení téhle hudby se můžu vcelku podepsat, tedy pod Fire + Ice, Death in June a Solanaceae, to jsou skvělé hudební projekty :)
Skrytý obsah
A my pořád v cizích bytech, každou noc hledáme skrýše,
a nikdo nás nezná, dokud se pořádně nezapíšem,
je třeba rozbíjet věci nahlas a uvnitř křičet tiše,
a sahat si na stehna, a plivat na zdi katedrály,
to jen ze rtů vychází jeda stejkovej nůž krouží v břiše,
a ovšem co se stane, o tom napíšeme seriály,
a než shoříme v bažinách za devatero horami a lesy,
bylo by to fajn, řekneme si, lovci motýlů ze třetí říše.
Uživatelský avatar
Prdovous
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Prag / Aussig
Příspěvky: 2468
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 12:09
Aktivní v kapele: Ústecká nesvatá Legie

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Flash » 26. únor 2012, 15:26

Dobrá debata, rozhodně se k zamyšlení ;)

SvČ a Cody: díky za reakce, které mají hlavu a patu (narozdíl od většinových výkřiků Miluju / Nesnáším), byť jsou odlišné. Je to příjemná změna :) Težko se teď zapojit, navíc většina už toho byla řečena. K interpretům bych doplnil maďarské The Moon And The Nightspirit 8-)
Nobody Said That Everything Comes As You're Wishing
Nobody Said That Tears Won't Be Flooding Your Eyes
Life Is a Coin Once Thrown That Will Never Stop Flipping
Hold Your Head Up And Accept Its Both Bitter Sides


Call It Misery, Call It Curse, Ans Call It Pain
It’s Your Destiny, Your Burden And Your Fate


You Have To Try, To Face It All
You Have To Fight, On Your Own Side!
You Need To Try, (To) Avoid To Fall
You Need To Stay, The Strongest Prey!


Six Degrees Of Separation
Uživatelský avatar
Flash
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 42
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3401
Registrován: 30. leden 2008, 1:21

Legendární bard pohanské hudby opět v Praze!

Příspěvekod Metallum [Bot] » 23. červenec 2012, 14:16

Legendární bard pohanské hudby opět v Praze!
Nový článek na portálu:
http://www.metallum.cz/?p=1601
Robot Orbis Metallum
Uživatelský avatar
Metallum [Bot]
Metallum Bot
 
Věk: 16
Bydliště: metallum.cz
Příspěvky: 894
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09

Re: Damh the Bard

Příspěvekod Cody » 2. říjen 2012, 23:20

Nic pořádného nezačíná na "mono-". Dead Jellyfish
Uživatelský avatar
Cody
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Praha, Jilemnice
Příspěvky: 73
Registrován: 27. listopad 2010, 17:46

Předchozí

Zpět na Folk & Medieval

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků