Opeth

Moderátor: Hooya

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Re: Opeth

Příspěvekod ov42 » 3. září 2014, 15:49

Zjednodušeně napsáno, vyvíjet se by nemělo znamenat hodit za hlavu svoje kořeny. Mě třeba až do minulého alba bavil vývoj takových In Flames a nesouhlasil jsme s tvrzením, že po Colony kapely již nic kloudného neudělala. Ten vývoj album po albu mi přišel naprosto přirozený, až co udělali letos mi nějak nenadchlo, protože se pustili někam úplně mimo. K nahrání něčeho odlišného většinou muzikantům slouží sólové a vedlejší projekty. Opeth mi byli vždy celkem volní, ale nějak mi takovej úskok prostě neimponuje.
ov42
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 3643
Registrován: 30. červen 2011, 14:39

Re: Opeth

Příspěvekod Besofen » 3. září 2014, 16:02

Tak ono to u Opeth zas tak radikální krok není. Kdo je sleduje podrobně celou jejich kariéru může ty progresivní prvky slyšet už třeba na Still Life (1999), Blackwater park (2001) kde začla spolupráce se Stevenem Wilsonem, celé album Damnation (2003) je prog rock. Dál to pár let tak nějak míchali a po albu Watershed od death metalu úplně upustili. Zas jako takový extrémní odklon bych to neviděl...
Uživatelský avatar
Besofen
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvky: 468
Registrován: 29. prosinec 2010, 23:15

Re: Opeth

Příspěvekod Ježura » 3. září 2014, 16:11

ov42 píše:Zjednodušeně napsáno, vyvíjet se by nemělo znamenat hodit za hlavu svoje kořeny.

Nikoli nezbytně. I muzikanti jsou lidi a vkus lidí se mění, takže když kapela po patnácti letech zjistí, že už jí prostě nebaví hrát více méně to samý, a naopak se chce vydat jiným, třeba i úplně odlišným směrem, je to jedině přirozený a v celkovým kontextu akorát ku prospěchu věci, protože to s sebou většinou přinese osvěžení a nový tvůrčí nápady. A nějakej ohled na fanoušky, kterým se v podobnejch případech dost argumentuje, je tu imho úplně mimo, protože umělec by měl tvořit podle toho, co cítí, a ne podle toho, co po něm chtěj jeho příznivci. Ta druhá kategorie totiž z podstaty věci rezignuje na škatulku umění, a to je průser, když to dotyčnej myslí vážně.

A zrovna Opeth se podstaty svý muziky vážně nikdy nevzdali - i "Heritage", který bylo asi největším krokem mimo, stačí poslouchat pár minut, a jasně poznáš, že to jsou Opeth.
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Opeth

Příspěvekod Deliverance » 3. září 2014, 16:57

OMG, už mě to začíná pěkně s*át, jak se všude řeší jenom změna stylu Opeth. Vemte si co hráli The Beatles na začátku svého působení a co pak na LSD - úplně jiná hudba, ale pořád jsou to The Beatles. Dneska se jejich hudba dělí na OBDOBÍ. O Opeth se taky bude jednou mluvit tímhle způsobem - death metalové období / koketování s prog rockem / prog rockové období. To jen zabednění metalisti neschopní se otevřít širšímu hudebnímu poli to nedokáží a ani nechtějí pochopit. Kdyby kterákoli jiná zajetá metalová kapela (např. Krabathor) nahrála jiné než metalové album, tak by se taky začali snášet orthodoxní fans a mrmlali by bůhví jaké nesmysly jak už to stojí za ho**o. Upřímně je mi Mikaela (hlavně) a zbytku kapely líto. Divím se, že stále někde nalézá chuť koncertovat před tupýma metalheads a chuť vysvětlovat jim neustále své důvody a obhajovat se. I kdyby Opeth nahráli čistě elektronické album, tak to pořád budou Opeth. Kdyby Moravanka nahrála hip hopové album, pořád to bude Moravanka !!!!!!
Tak rád bych si přál někde vidět debatu o tom jak je která pasáž na novém albu úžasná, ale NE, 99% diskusí jen nesmysly o změně hudebního stylu. :-/ :-/
Deliverance
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Příspěvky: 381
Registrován: 24. leden 2011, 21:33

Re: Opeth

Příspěvekod ov42 » 3. září 2014, 17:04

Takže hudební ráj na zemi nastane až Iron Maiden budou hrát jazz, Machine Head blues, Nightwish trance,, a Moravanka grindcore. To bude supééér. Už naši moudří předkové říkali drž se ševče svýho kopyta. Což neznamená, že to kopyto občas není třeba trochu vylepšit opravit...
ov42
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 3643
Registrován: 30. červen 2011, 14:39

Re: Opeth

Příspěvekod Ježura » 3. září 2014, 18:07

Tohle nemá smysl...

Jinak jak to tak poslouchám, líbí se mi to celý, protože je to hodně vyrovnanej materiál a snad každej song má vyloženě skvostný momenty. Asi jenom "Goblin" se mi zatím nějak nedostala pod kůži, ale to se třeba ještě změní... Zatím na mě největší dojem udělaly "Eternal Rains Will Come" a "Moon Above, Sun Below", to jsou vážně luxusní skladby.
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Opeth

Příspěvekod ov42 » 3. září 2014, 18:26

Mě se z toho nedostalo pod kůži nic. Hodinu preludování o ničem.
ov42
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 46
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 3643
Registrován: 30. červen 2011, 14:39

Re: Opeth

Příspěvekod Ježura » 3. září 2014, 18:35

No jestli v tom hledáš metal, tak není divu, že ti to přijde o ničem, když tam prakticky žádnej není...
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.
-- W. B. Yeats
Uživatelský avatar
Ježura
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Praha
Příspěvky: 4549
Registrován: 10. leden 2010, 23:41

Re: Opeth

Příspěvekod Hellguy » 3. září 2014, 19:08

Pale Communion se mi líbilo, takové svěží prog rockové album. Já evoluci jejich hudby oceňuji, alespoň nezůstavají na jednom místě a všechna jejich alba mi mají co říct (taky patři mezi mé nejoblíbenější kapely). Palec nahoru :palec:
Uživatelský avatar
Hellguy
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 26
Bydliště: Někde okolo hlavního města
Příspěvky: 45
Registrován: 1. říjen 2012, 21:13

Re: Opeth

Příspěvekod Stick » 3. září 2014, 21:31

Zatím jsem do toho nějak neproniknul, asi na to nemám náladu. Ale ve správné chvíli to určitě zaboduje.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Opeth

Příspěvekod matotu » 14. září 2014, 19:17

Tak jsem si konečně poslechl nový album. Popohnalo mě taky to, že pujdu na koncert, tak abych byl trošku v obraze. Od Opeth znám jen alba s growlem, Heritage jsem dosud neslyšel. Nová placka se mi po jednom poslechu zamlouvá. Neni to holt starej nářez s growlem, ale líbí se mi to. I tak je to dynamický, hezky propracovaný, má to astmosféru. Nejvíc mě na první poslech zaujala Goblin, ta je až luxusní. A pak Cusp of Eternity.

EDIT: Hádky nikdy nezkalmou. :tlesk: Já bych se teda taky vyjádřil k původní věci sporu, než to zase začalo směřovat směrem: "Ty seš blb!" Nene, ty víc!" Můj postoj je takovej, že pokud chce hudebník změnit styl výrazně (a to bych u Opeth, řekl, že platí), měl by tu novou hudbu tvořit pod jinym jménem (kapely), protože posluchač od skupiny, která nahrála 5 death metalovejch alb čeká další více méně podobný album a má tu kapelu asi proto rád. Takže, když by se dala na elektronickou taneční hudbu, nedivil bych se, že to někoho zaskočí. Na druhou stranu já jsem si nenechal zkazit poslech alba opakovánim si každou sekundu otázku "Kde je growling a zkreslení?". Album se mi líbí bez ohledu na to, kdo ho nahrál a jak si řiká.
„Ožralýýýý a stále sáááám, matotu je chuligán!“
- Arcturus, 25.2.2013

„Jak můžeš ty říct, že je něco pochybný??“
- Stick, 28.10.2016

„Kdesi cosi a toto.“
- sylvuša, pořád

Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
matotu
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 27
Bydliště: Praha
Příspěvky: 1640
Registrován: 31. květen 2011, 20:53

Re: Opeth

Příspěvekod Cosmosophy » 14. září 2014, 20:18

Moon Above, Sun Below - Fire Above, Ice Below
Marrow of the Earth - Marrow of the Spirit
Pale Communion - Pale Companion

:roll:
Cosmosophy
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 14
Registrován: 1. červenec 2014, 19:10

Re: Opeth

Příspěvekod Hooya » 15. září 2014, 18:31

Album je docela v pohodě, rozhodně je to po rozvráceném "Heritage" krok správným směrem. Je to OPETH se vším všudy, že to neslyší ov42 je pochopitelné, kdyby to slyšel, bylo by něco špatně.

Že zradili OPETH kořeny je samozřejmě taky blábol. :) Ti je měli zakořeněny od začátku pevně hlavně v doom metalu, takže rozčilovat by se někteří měli už někde v období "My Arms, Your Hearse", kdy hudba OPETH začínala nabírat jiný (přesto logický) směr.

Ale chápu, v té době je ještě nikdo neznal,co? :)

Že Mikael je svobodný skladatel a dělá si co chce, je jednoznačně dobře bez ohledu na kvalitu jeho hudby. Mohl by taky neustále hrát model "Ghost Reveries" (např.) a sice by se našla část obecenstva (např. já), která by dudlala, a stále by tu základna, která by nenamítala nic (nazvěme ho např. metalovým fanouškem). Pro OPETH bezprostředně po "Watershed" bylo nutné přesedlat jinam a směr byl jasný předem - sedmdesátky vždy hráli v jejich hudbě velkou roli, tak proč toho nevyužít, když nabízejí tolik možností...? "Pale Communion" je dobrou ukázkou tohoto stylu, najdou se pasáže, u které neskáču nadšením, ale přesto mi je tento směr velmi sympatický, je u OPETH je uvěřitelný, nekalkulovaný a docela i hitový (samozřejmě nic pro fanoušky sloka, refrén, sloka, bridge, refrén (4x)). Takže jen tak dále a větší kapky!
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Opeth

Příspěvekod Kostěj Nesmrtelný » 15. září 2014, 19:41

OK, nalákali jste mě. Už se na to chystám dlouho, a teď po těch vašich komentářích jsem se definitivně odhodlal. ov42 nad tím kňourá a mektá o kořenech, to prostě musí bejt skvělá deska :-)
I think, if you look on religion, it's essentially something that was built on the basics of how to live your life properly, what you should and shouldn't do in order to expand your life…These are the real meanings of religion, no matter where it was birthed at first place. And then some people took this message on how to live your life harmoniously and with the others, and use it for other ends. This is one of the instances when people should cut off and stay each with his own belief, but understand that All Is One. We are the same, no matter where you come from or where you were raised.
Uživatelský avatar
Kostěj Nesmrtelný
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 856
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. září 2010, 23:41

Re: Opeth

Příspěvekod Hooya » 15. září 2014, 19:55

Je zkrátka špatně, když kapela, která chce hrát živé koncerty nestagnuje a hraje trochu jinak a nezmění si jméno. Je ale stejně špatné, když kapela skončí, protože už necítí, že jejich tvorba je hodna svého jména a přejmenuje se. V tom případě ztrácí možnost hrát živě věci, které hrávala doteď. Je to začarovaný kruh, ze kterého je jediné východisko - hrát furt stejně celý život stejnou píseň dokola, co na tom, že na tom nebude nic svobodného, nic uvěřitelného, hlavně, když "fanoušek" (víme který) bude spokojeně hrozit a psát moudra třeba na tento portál.

Ještě štěstí, že OPETH nehrají pro ně(j).
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Opeth

Příspěvekod Svářeč » 16. září 2014, 13:53

Já si to album poslech a docela ova chápu, je to pro mě nuda. Působí to na mě strašně strojově, bez emocí.
Uživatelský avatar
Svářeč
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Bydliště: Zlín/Praha
Příspěvky: 1148
Registrován: 5. červenec 2011, 12:09

Re: Opeth

Příspěvekod Hooya » 16. září 2014, 22:23

Já taky chápu, že to někoho může nudit. Mě to ostatně částečně nudí také. Jen nechápu, jak někdo může psát něco o zrazených kořenech, změnách jména atd. Jednoznačně to značí neznalost konceptu (v tom lepším případě). Kolikrát by za svou kariéru museli změnit jméno např. PINK FLOYD?

Tohle jsou prostě OPETH, krapet jiní, přesto od prvních tónu jasně rozpoznatelní. Že pro někoho nudní, to je věc jiná.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Opeth

Příspěvekod Kostěj Nesmrtelný » 29. září 2014, 15:30

Cusp of Eternity je parádní věc, stejně pak druhá půlka desky (od Goblina dál). V nějaký extázi z toho nejsem, ale kvalita a uvěřitelnost desce rozhodně neschází. První Opeth, který jsem si pustil víc než dvakrát.
I think, if you look on religion, it's essentially something that was built on the basics of how to live your life properly, what you should and shouldn't do in order to expand your life…These are the real meanings of religion, no matter where it was birthed at first place. And then some people took this message on how to live your life harmoniously and with the others, and use it for other ends. This is one of the instances when people should cut off and stay each with his own belief, but understand that All Is One. We are the same, no matter where you come from or where you were raised.
Uživatelský avatar
Kostěj Nesmrtelný
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 40
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 856
Blog: Zobrazit blog (1)
Registrován: 2. září 2010, 23:41

Re: Opeth

Příspěvekod Ingvar » 21. září 2015, 11:45

Opeth jsem dlouho přehlížel, nedávno jsem tomu dal šanci. Poslouchal jsem Blackwater Park, které mě zaujalo klidností a melancholií, Tvrdší pasáže fungují také, ale zaujaly mě spíše pasáže čisté. Pak jsem si pustil namátkově píseň Heir Apparent z alba Watershed a upřímně, nečekal jsem, že tahle skupina nabízí i celkem dost brutální věci :D, od poloviny ta skladba má úžasný odpich. No, určitě se tomu budu věnovat, skupina mě moc zaujala. Bude to sice náročný a dlouhý poslech, alb vydali celkem dost. Ale určitě to bude stát za to. :headbang:
Z Temelína roste hřib.
Překrásnou má výtrusnici.
Nikdo se však neusmívá.
My jsme totiž Úderníci!
Uživatelský avatar
Ingvar
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Praha
Příspěvky: 296
Registrován: 1. leden 2011, 14:37

Re: Opeth

Příspěvekod bobo12b » 18. červen 2016, 11:58

Obrázek
Uživatelský avatar
bobo12b
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Příspěvky: 931
Registrován: 17. leden 2013, 11:54

PředchozíDalší

Zpět na Progressive Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků