Gothic metal

Informace + obecná diskuze

Pravidla fóra
Chcete zde přidat novou kapelu? Čtěte zde.

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orhea » 21. únor 2009, 12:51

Ok a hned mě neukamenuj,je to jen moje představa ovlivněná mým old-school vkusem :lol:

Všude čtu,že gothic metal vznikl z gothic rocku a největší vliv na kapely,razící tento žánr měli Christian Death.Tomuhle všemu se já musím smát při pohledu na třeba takové Withn Temptation běžně označované za gothic metalové či gothické...Pokud byjsme gothic metal brali podle jeho vzniku z gothic rocku,tak byjsme za gothic metalové mohli vlastně pokládat jen kapely typu Type O Negative,Tiamat nebo Paradise Lost,kde jsou vlivy gothic rocku slyšet.Takhle by to podle mě bylo nejlepší a takhle podle mě vypadá gothic metal-Type o Negative ne Within Temptation.A co tedy s těmi ostatními frontwoman kapelami?Já bych je zařadila buďto do obyčejného rocku nebo do symphonic metalu,protože na jejich zvuku se mi nezdá nic gothického a v poslední době mi tato škatulka přiapadá vhodná ledatak k vydělávání peněz.A to ještě nemluvím třeba o takový Cradle of Filth,u těch jsem nikdy nepochopila co mají tak společného s těmi všemi frontwoman bandy,že jsou označováni za gothic metal..Možná za to může jen představa,že gothika je o vampýrismu?!
Mojí představu gothic metalu reprezentují tedy Type o Negative a frontwoman kapely za gothic metalové nepokládám,protože nechápu,čím si své značení vysloužili..
Uživatelský avatar
Orhea
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 65
Registrován: 15. říjen 2008, 15:55

Re: Gothic metal

Příspěvekod Melville » 21. únor 2009, 13:01

Orhea: No, tak co se Withinů týče, slyšela jsi alba Enter, popř. The Dance? Chápu, že ty novější desky už více směřují k tomu symfonickému a k rocku, ale opravdu by mě zajímal tvůj názor na tyhle dvě alba.
A ještě dotaz: tvůj názor na skupiny Moonspell a Theatres des Vampires je jaký?
Страх - это иллюзия...
- Тëмный Протосский Тамплиер

These violent delights have violent ends...
Uživatelský avatar
Melville
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Shadowfell Swamp
Příspěvky: 1763
Blog: Zobrazit blog (8)
Registrován: 19. únor 2008, 16:44

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orhea » 21. únor 2009, 13:13

Melville:tak to jsem neslyšela.Popravdě já WT moc nemusím,max. si občas poslechnu Frozen ale jinak mě moc neberou ale možná si to někdy poslechnu až bud mít čas;)
A co se týče Moonspell a TDV,tak ty bych sem klidně i zařadila.Tam já gothic rockové elementy slyším a řekla bych že Moonspell jich mají čím dál tím víc ;)
Uživatelský avatar
Orhea
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 65
Registrován: 15. říjen 2008, 15:55

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 21. únor 2009, 13:34

Hodně lidí nemůže třeba WT a COF přijít na jméno, protože se něčemu "zaprodali". Kvlt satanáši nadávají na COF, gothici zase na WT, a přitom ani jedna kapela se do gothicu sama nařadila a neřadí. Nadávat, že někdo "komercionalizuje" nebo przní nějaký styl bohužel často znamená klouzat jen po povrchu a neznat historii, tvůrčí pozadí a vývoj kapel. Pamatuju si na WT na Dynamu North Power Jam 98 - tehdy se z nich polovina mých kamarádů mohlá zbůláznit, teď skoro všichni nadávají, jaká je to s****a, a přitom stejně jako u COF je to jen a jen vývoj, zvuku, kompozice, vyzrálosti... WT byli tehdy amatéři největší, prostě to nějak mydlili a používali naprosto špatně zvládnutý mužský growling, a kyž growling opustili, najednou "vyměkli a šli do s****k" - ale že to byla hrůza, to si radši nikdo nepamatuje :-)
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orhea » 21. únor 2009, 13:51

headbanger:No já bych netvrdila,že gothici nesnáší WT.Možná batcaveři jako já je moc nemusí ale jinak je spousta gothiků miluje a u CoF to je to samý.Btw někdo mi tvrdil,že v jednom rozhovoru Sharon uvedla,že hrají goth hudbu ale já o tom víc nevím,ono dnes spousta kapel z této scény tvrdí,že hraje gothiku a přiom to je "jen" metal nebo rock..
A CoF mám třeba já osobně moc ráda,rozhodně jsou teď hodně komerční ale co se dá dělat..A když má člověk rád nějakou kapel už od začátků,tak to pak taky bere trochu jinak..Dnes je navíc komerční snad všechno-punk,metal i v té "pravé" goth hudbě se občas objeví komerce..
Ale mě se obecně tahle náhlá popularita gothic metalu moc nelíbí,lidi co se hlásí k subkultuře pak nevědí o co go a old-school naříkají..Zkus se na to mrknout z mého pohledu.Kdybys přišel třeba na Brutal a tam ti 200 lidí tvrdilo,že Tokio Hotel hrají metal tak byjsi byl taky naštvanej ;) Možná to ale občas přeháním,to uznávám..
Uživatelský avatar
Orhea
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 65
Registrován: 15. říjen 2008, 15:55

Re: Gothic metal

Příspěvekod Hooya » 21. únor 2009, 14:01

Cradle of Filth většina řadí mylně do blackmetalu, se kterým též nemají moc společného, ale přece se z toho všichni nezblázníme ne? :)
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 21. únor 2009, 14:04

Ta náhlá popularita se dotkla mnoha kapel a žánrů... Satyricon opustilo spousta natvrdlých fanoušků v okamžiku, kdy dostali norskou Grammy za desku Volcano - nejsem s to pochopit paka, kteří tvrdí, že kapela, která má myspace profil je komerce a měla by se vyhladit a bohužel takových íkváčů běhá mraky... Proč má být komerční úspěch zlo? Poslední deska COF je velmi dobrá, i když je to z marketingového hlediska komerce par excellence. Mrzí mě, že málokoho napadne odlišit stav, kdy je kapela prostě tak dobrá, že je na akždém rohu, a kdy se kapela dobrovolně vzdá své tváře, aby vydělala... V gothic scéně jsou Type O skvělý příkald, když vydali October Rust, spousta lidí si začala klepat na čelo, že je to výprodej a humus a jestli se Steele nezbláznil... Já tu desku poslouchám 13 let a jsem z ní pořád vedle, a rozhodně si nemyslím, že se TON někomu zaprodali (nepočítaje kokain). Na druhou stranu se nedivím, že běžný posluchač odmítá mít přehled, protože skandální stanoviska typu "ty voe, slyšels to, ty se normálně prodali, kreténi" se náramně hodí do hospody :-)

// Edit:

Hooya píše:Cradle of Filth většina řadí mylně do blackmetalu, se kterým též nemají moc společného, ale přece se z toho všichni nezblázníme ne? :)


COF a škatulka je na moc dlouhé povídání :-D
Co myslíš Ty? Je to dark metal, dusk metal, symphonic post-black? :-D
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Gothic metal

Příspěvekod Epic » 21. únor 2009, 14:07

ja sem nekde cetl ze jsou primo pod skatulkou zvanou : DUSK metal tak nwm no
Epic
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Vesnice kousek od HK .....
Příspěvky: 214
Registrován: 1. září 2008, 22:01

Re: Gothic metal

Příspěvekod Orhea » 21. únor 2009, 14:17

Z řazení CoF do nějakého žánru jsem už magor.Někde píší,že je to black,někde že heavy,jinde gothic,pak zase dusk nebo vampire dusk.. :lol:

headbanger:Mě teda na tom kolik kapela prodá cd nebo jaký ocenění dostane nikdy nezáleželo...Ale co mě vadí jsou kapely,které hrají jen to,co jim producent řekne aby byli úspěšní a slavní(což jsou většinou právě komerční kapely)..Pózy já strašně nesnáším a to nejenom v hudbě.A Type O Negative jsou dobří,to je pravda a hlavně se jejich stylu dá doopravdy říkat gothic metal...Nijak blíž se o ně ale nezajímám a to,že jsou komerčně úspěšní je pro mě novinka.Alespoň je vidět,že to dnes není nic neobvyklého..
Uživatelský avatar
Orhea
Articulus
Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 65
Registrován: 15. říjen 2008, 15:55

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 21. únor 2009, 14:22

Orhea: No spíš byli úspěšní než jsou... V druhé polovině 90.let byli na vrcholu slávy a myslím že mají na kontě i zlaté desky, po roce 2000 se zdá, že kapelu čím dál více sráží závislost Steela na kokainu a pilulích... Během aktuálního turné měl Steele opakovaně problémy dokončit představení a snad si měl údajně šňupat i na pódiu.
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Gothic metal

Příspěvekod Hooya » 21. únor 2009, 14:29

headbanger: Pro mě je to prostě heavy metal s extrémním vokálem.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Gothic metal

Příspěvekod headbanger » 21. únor 2009, 14:33

Hooya píše:headbanger: Pro mě je to prostě heavy metal s extrémním vokálem.


Dobrá volba, tak ostatně Dani tituluje kapelu sám :-)
headbanger
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: Roudnice n.L.
Příspěvky: 152
Registrován: 10. únor 2009, 23:04

Re: Gothic metal

Příspěvekod Hooya » 21. únor 2009, 14:49

Dobrá volba, tak ostatně Dani tituluje kapelu sám :-)

Vím o tom, :) každopádně si myslím, že je to víc než výstižné.
Good Job. Well Done.
Uživatelský avatar
Hooya
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Příspěvky: 3231
Registrován: 22. březen 2008, 17:00
Aktivní v kapele: SABATON Revival

Re: Gothic metal

Příspěvekod Flash » 21. únor 2009, 15:20

Epic píše:... pod skatulkou zvanou : DUSK metal tak nwm no

Budu stručný:
  1. :!: :arrow: co sakra má být nwm, to je nějaký hoperský nářečí? (viz. obsah linku)
  2. tu škatuli na míru - Dusk Metal - sem taky zaslechl, dobrá sranda :-)

Orhea píše:Ale mě se obecně tahle náhlá popularita gothic metalu moc nelíbí,lidi co se hlásí k subkultuře pak nevědí o co go a old-school naříkají..Zkus se na to mrknout z mého pohledu.Kdybys přišel třeba na Brutal a tam ti 200 lidí tvrdilo,že Tokio Hotel hrají metal tak byjsi byl taky naštvanej ;) Možná to ale občas přeháním,to uznávám..

Těch 200 by na BA s touhle myšlenkou nepřežili, hehe :lol: Jinak tě chápu ;)

// Flash: debata stylu CoF byla přesunuta do jejich topicu ;)
Nobody Said That Everything Comes As You're Wishing
Nobody Said That Tears Won't Be Flooding Your Eyes
Life Is a Coin Once Thrown That Will Never Stop Flipping
Hold Your Head Up And Accept Its Both Bitter Sides


Call It Misery, Call It Curse, Ans Call It Pain
It’s Your Destiny, Your Burden And Your Fate


You Have To Try, To Face It All
You Have To Fight, On Your Own Side!
You Need To Try, (To) Avoid To Fall
You Need To Stay, The Strongest Prey!


Six Degrees Of Separation
Uživatelský avatar
Flash
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 42
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3401
Registrován: 30. leden 2008, 1:21

Re: Gothic metal

Příspěvekod princ noci » 8. březen 2009, 2:07

Angel.of.mine píše:
GOTHIC METAL



Gothic metal je styl, který vznikl kombinací heavy metalu a gothic rocku. Vznikl na počátku devadesátých let 20. století v Evropě, částečně i v USA.Hodně využívá kláves a ženského zpěvu. Pokud zpívá muž, je to většinou pouze deathmetalový chrapot a naopak ženské hlasy jsou vtainou výrazně operní, není to vaak pravidlem.

Počáteční fáze gothic metalu se dá definovat jako gothic rock s metalovými texty. Ačkoli Glenn Danzigova skupina Samhain se v tomto směru také projevila, největší vliv na toto období se přisuzuje kapele Christian Death. Hluboký baryton Rozze Williamse a Valora Kanda, sestupné basové kytary a děsivé synthy udělaly na spoustu následujících kapel velký dojem.

V devadesátých letech dvacátého století si pár mladých kapel v severní Anglii vypůjčilo zvuk gothic metalu let osmdesátých a spojily jej s pomalým „pohřebním“ zpěvem Black Sabbath. Vzniklý styl, nazýván byl gothic doom nebo také gothic death, lze považovat za druhou fázi vývoje tohoto žánru. Skupiny, které se se řadí do tohoto žánru, jsou například Paradise Lost, My Dying Bride a Anathema.

Přestože Skandinávie byla známá spíše pro svůj black a death metal, právě mnohé z těchto skupin se přeorientovaly a začaly hrát více gothic - například Tiamat, Theatre of Tragedy a Lake of Tears. Paradise Lost, Anathema vyžívaly ve svých skladbách ženského hlasu.

O něco méně tvrdá verze gothic metalu se rozvíjela uprostřed devadesátých let. Tyto skupiny se zaměřily na ženské hlasy, ne nutně operní, a výrazně omezily doom metalové prvky a temné mužské hlasy. Patří sem The Gathering (Nizozemí), Within Temptation (Nizozemí), Lacuna Coil (Itálie) a Lacrimosa (Německo). Některé skupiny také přidávaly elektronické prvky a klasický rock a výsledkem byla lehčí a snesitelnější forma žánru.

Scéna gothického metalu je v současné době velmi rozvinutá v severní Evropě, především ve Finsku.
gothic je gothic a metal je metal hudebně to moc nesouvisí P:N:
princ noci
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 44
Bydliště: vysočina
Příspěvky: 7
Registrován: 7. březen 2009, 21:44

Re: Gothic metal

Příspěvekod Prdovous » 17. srpen 2009, 18:53

Mno, nevím - pro mě gothic metal je výmysl, taková škatule kam se řadí skupiny, u kterých není dost jasné poznat kam patří - ale pro mě třeba sirenia, tristania a pod., který hrajou doom/symphonic (jesi se moc nepletu?) by neměli mít tohle označení ani omylem, potažmo pak další skupiny jako třeba WT, které podle mýho hrají to samé. Nejvíc mě dostalo, když na wiki jsem jako "gothic metalovou" bandu našel i Epica, která hraje symphonic metal, jen má texty který se točí okolo utrpení, smutku a pod, stejně tak jako to, když se mi jakýsi maník snažil nakecat že momentálně (alespoň pro mě) popoví NW hrají gothic metal :)

Mám na tenhle "subžánr", kterej pro mě neexistuje svůj názor a pokud možno ho přehlížím, popřípadě prskám ,když ho někdo tahá tam, kam nepatří. Jesi si někdo myslí něco jinýho, neberu mu to :)
Skrytý obsah
A my pořád v cizích bytech, každou noc hledáme skrýše,
a nikdo nás nezná, dokud se pořádně nezapíšem,
je třeba rozbíjet věci nahlas a uvnitř křičet tiše,
a sahat si na stehna, a plivat na zdi katedrály,
to jen ze rtů vychází jeda stejkovej nůž krouží v břiše,
a ovšem co se stane, o tom napíšeme seriály,
a než shoříme v bažinách za devatero horami a lesy,
bylo by to fajn, řekneme si, lovci motýlů ze třetí říše.
Uživatelský avatar
Prdovous
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Bydliště: Prag / Aussig
Příspěvky: 2468
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 4. srpen 2009, 12:09
Aktivní v kapele: Ústecká nesvatá Legie

Re: Gothic metal

Příspěvekod Stick » 17. srpen 2009, 20:11

Sirenia/Tristania s doomem nic společnýho nemá, jen tak mimochodem.
https://kandarsicknhorror.bandcamp.com/
somnusaeternus.bandcamp.com
Uživatelský avatar
Stick
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Brno
Příspěvky: 3725
Registrován: 17. leden 2008, 21:43
Aktivní v kapelách: Kandar, Somnus Aeternus

Re: Gothic metal

Příspěvekod Shinigami » 17. srpen 2009, 20:29

Dobře, když tedy Gothic metal nebereš, tak kam bys zařadil třeba Paradise Lost, Moonspell a třeba Lacrimosu? Ptám se jen čistě ze zvědavosti ;-)
A co se týče Sirenie a Tristanie, tak naprosto souhlasím se Stickem, ty s doomem nemají nic společného.
Obrázek

In this world of pain I am better off dead!
Give me love or give me... death!
Draconian


Skrytý obsah
Obrázek
Uživatelský avatar
Shinigami
Metallum Moderátor
Metallum Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Zlín-Malenovice
Příspěvky: 581
Registrován: 24. únor 2008, 22:24

Re: Gothic metal

Příspěvekod sheVcza » 17. srpen 2009, 20:35

Stará Tristania o doomu daleko neměla. :)
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Gothic metal

Příspěvekod Suffocation » 17. srpen 2009, 21:05

hehe, konečně pořádná debata - to je klasika co sem omýlal pořád dokola, když do gothic metalu někdo strčil jakoukoliv female fronted kapelu, imho jediná kapela s ženským zpěvem, která by se ještě dala zařadit do gothicu po boku type o negative, tool, paradise lost apod je After Forever s Floor Jansen ... naprostý souhlas s Orheou :)

ale na druhou stranu škatule sou stejně jedno, stejně si o těch kapelách budu myslet svý, ať už je to dusk, black anebo pinďa metal ...
In pain we trust. In anger we believe. In darkness we abide.

Obrázek
Uživatelský avatar
Suffocation
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno
Příspěvky: 1668
Registrován: 18. únor 2008, 23:19

PředchozíDalší

Zpět na Gothic Metal

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron