Moravština

o moravském jazyce, ale i o Moravě samotné

Diskuse o všem možném, co se jinam nehodí.

Moderátor: Moderátoři

Moravština

Příspěvekod Kriss » 20. listopad 2010, 15:05

Obrázek


Základní informace


Moravština (moravský jazyk) je označení podoby češtiny, užívané na Moravě. Fakticky však jednotný moravský jazyk neexistuje, moravské území je značně nářečně rozrůzněné, daleko rozrůzněnější než území Čech. Od konce 20. století se objevují snahy některých moravistů o vytvoření moravského spisovného jazyka z moravských nářečí.

Historie


Označení jazyka na Moravě jako moravského se objevuje ve 14. století a souvisí s tím, že se slovanští (i germánští) obyvatelé Moravy považovali především za Moravany. V tomto smyslu se pojem moravský jazyk užíval i v dalších stoletích až do novověku a přežíval až do 19. století.

Při sčítáních lidu v druhé polovině 19. století, kdy se poprvé začala na území dnešního Česka zjišťovat národnost obyvatelstva, se národnost v Předlitavsku určovala podle tzv. obcovacího jazyka (Umgangssprache), kterým musel být jeden ze stanovených devíti jazyků:

  • němčina
  • čeština - moravština - slovenština
  • polština
  • rusínština
  • slovinština
  • srbochorvatština
  • italština
  • rumunština
  • maďarština

Respondenti, kteří uvedli v Předlitavsku jako svou obcovací řeč češtinu - moravštinu - slovenštinu byli vedeni v rakouských sčítáních lidu z národnostního hlediska jako Češi.

Na začátku století byla slovanská veřejnost rozvířena činností vzdělanců, která byla nepřesně zvána „moravský jazykový separatismus“. Iniciátoři tohoto úsilí byli rodáci z Čech, přišlí na Moravu, jimž se zalíbila tamní nářečí a kteří se rozhodli jejich prvky vnést do spisovné češtiny. Nesnažili se tedy o vytvoření nového jazyka, ale přesto se proti jejich činnosti postavil František Palacký, po jehož intervenci zásahy do češtiny ustaly.
Obyvatelstvo Hlučínska („Prajzska“, do konce první světové války součástí Pruského Slezska) si po rozdělení Slezska zejména díky katolickému duchovenstvu uchovalo svůj původní jazyk „moravštinu“, jak svou řeč Hlučíňané nazývali, jako běžný hovorový jazyk (silně však promíšený germanismy).

I poté, co se v roce 1991 dosavadní jednotná česká národnost rozložila na českou, moravskou a slezskou, respondenti hlásící se ke zvláštní moravské národnosti uvádějí jako svůj mateřský jazyk češtinu.

Moravština jako nově tvořený jazyk


Od konce 20. století se objevují snahy některých moravistů o vytvoření zvláštního moravského spisovného jazyka z moravských nářečí. Mluvnice tohoto jazyka se má nazývat „moravopis“. Tento projekt je vnímán jako kontroverzní a politicky podbarvený. Někteří moravisté totiž tvrdí, že Morava se dočká nezávislosti jedině tehdy, když bude stát na národním principu, a proto je nutné vytvořit moravský jazyk jako nejdůležitější znak národa.





Přestože v písemné formě se vyjadřuji především spisovnou češtinou, svůj moravský původ v mluveném projevu nezapřu. Miluji Moravu, miluji moravštinu! Líbí se mi, že i přesto, že s Čechami a Slezskem tvoříme jednotný stát, máme mezi sebou dost výrazné odlišnosti. Kdybych měla být zcela upřímná, nejvíce je mi sympatická moravština na Valašsku.
Setkala jsem se s názory, že někteří lidé žijící na Moravě se za svůj původ stydí, a proto po sobě na internetu texty opravují, aby ze všech stran nepřiletěly urážky na jeho moravský původ. A já všem takovým říkám: "Buďte hrdí na našu Moravu!"

  • Líbí se vám moravský jazyk?
  • Jaké moravské výrazy doma používáte?
  • Jste pyšní na to, že pocházíte z Moravy, nebo patříte k těm, kteří zakrněli a moravsky téměř nemluví, přestože na Moravě žijí?
  • Pro lidi z Čech: Který moravský výraz vás překvapil/rozesmál?
  • Pro lidi z Moravy: Zkuste kolegům z jiných částí republiky dát nějakou hádanku v podobě slovíček v naší moravské řeči, zda-li pak uhádnou jejich význam bez pomoci moravsko-českých slovníků? :)
Můj sen o tvé říši, teď krvácím tvou krví. Vezmi k srdci mé ostří a bodni, vždyť život je věčný. Miluji když pomalu krvácíš, já vnímám tvou bolest skrze mou víru. Vychutnávám ten pocit tvé bezmoci, chci věřit, že nikdy nevstaneš z mrtvých. Tvé tělo ucítí chladnou zem, oheň tě stmelí v popel co živí půdu. My staneme se tím nástrojem a katem, neb black metal je zbraň v našich rukou!
Obrázek
Uživatelský avatar
Kriss
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1020
Registrován: 6. září 2008, 23:01

Re: Moravština

Příspěvekod Вранакрик » 20. listopad 2010, 15:32

Toto me potesilo asi vic nez cestina, protoze mluvim vic po moravsky nez cesky pokud nejsu nucen :)) a navic je to rodny jazyk. :)
Uživatelský avatar
Вранакрик
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 435
Registrován: 24. březen 2008, 1:17

Re: Moravština

Příspěvekod Kriss » 20. listopad 2010, 15:34

Tak alespoň někoho jsem potěšila. ;)
Můj sen o tvé říši, teď krvácím tvou krví. Vezmi k srdci mé ostří a bodni, vždyť život je věčný. Miluji když pomalu krvácíš, já vnímám tvou bolest skrze mou víru. Vychutnávám ten pocit tvé bezmoci, chci věřit, že nikdy nevstaneš z mrtvých. Tvé tělo ucítí chladnou zem, oheň tě stmelí v popel co živí půdu. My staneme se tím nástrojem a katem, neb black metal je zbraň v našich rukou!
Obrázek
Uživatelský avatar
Kriss
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1020
Registrován: 6. září 2008, 23:01

Re: Moravština

Příspěvekod sheVcza » 20. listopad 2010, 15:35

Super topic! :) To mi připomnělo něco, co sem musím dát. :lol:

Průběh diskuze "Moraváka" s "Čecháčkem"
    a) "Moravák" musí neustále vysvětlovat co co znamená
    b) "Čecháček" se stále rozčiluje, že nečemu nerozumí
    c) "Čecháček" radši neposlouchá
    d) "Čechácek" zdrhne
.. občas, když začnu mluvit po našem, tak to tak opravdu s některými probíhá. Proto se třeba na internetu snažím psát česky, i když mi to občas ujede. :)

Jinak moravštinu miluju, hlavně tu naši valašskou. Osobně ale teda moc nechápu, jak se rozený Moravák může za tento jazyk stydět.
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Moravština

Příspěvekod Kriss » 20. listopad 2010, 15:40

sheVcza píše:Osobně ale teda moc nechápu, jak se rozený Moravák může za tento jazyk stydět.

Já tomu taky nerozumím, ale znám takové lidi. Spíš mě kolikrát mrzí, že se moravského jazyka vzdají, když odejdou ku příkladu studovat do Prahy a mluvím potom česky. Naopak obdivuji jednu svou spolužačku, která mluví dost nářečím, což jí ve škole docela ubírá na celkovém dojmu. Z mého hlediska tedy ROZHODNĚ ne, ale u učitelů jsem si všimla, že na to kolikrát upozorňovali, že takto se vyjadřovat u zkoušení nemůže, jak by to u maturity vypadalo a :blablah:
Můj sen o tvé říši, teď krvácím tvou krví. Vezmi k srdci mé ostří a bodni, vždyť život je věčný. Miluji když pomalu krvácíš, já vnímám tvou bolest skrze mou víru. Vychutnávám ten pocit tvé bezmoci, chci věřit, že nikdy nevstaneš z mrtvých. Tvé tělo ucítí chladnou zem, oheň tě stmelí v popel co živí půdu. My staneme se tím nástrojem a katem, neb black metal je zbraň v našich rukou!
Obrázek
Uživatelský avatar
Kriss
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1020
Registrován: 6. září 2008, 23:01

Re: Moravština

Příspěvekod danny1691 » 20. listopad 2010, 15:42

sheVcza píše: Osobně ale teda moc nechápu, jak se rozený Moravák může za tento jazyk stydět.


no naplaveniny z Prahy určitě
Obrázek
Skrytý obsah
...v pubertě se musí pořádně šo...t, ti ošklivější sportovat a úplní chcípáci dělat rámus jako paviáni v zoo.Franta Štorm

Kdo se bojí Endží nesmí do lesa

Angel.of.mine « úte 31. bře 2009 19:30:15 » jasné já sem zrovna v tu chvíli opravdu nechtěla nic jiného než k dannymu do náruče
Yumi, 22:31 Danny, můj úžasný Danny...
Bože, zachovej mi zdraví a mým manželkám schopnost pracovat

Obrázek
Uživatelský avatar
danny1691
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Ravenholm
Příspěvky: 1958
Registrován: 8. srpen 2008, 19:31

Re: Moravština

Příspěvekod Zero » 20. listopad 2010, 15:45

Já mluvím převážně spisovně, moravské výrazy ani nepoužívám, protože jsem na to zvyklý z domova, kde se mluví taky spisovně. :)
Ale moravština jako jazyk se mi líbí.
Uživatelský avatar
Zero
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 30
Příspěvky: 2572
Blog: Zobrazit blog (4)
Registrován: 20. září 2009, 18:53

Re: Moravština

Příspěvekod sheVcza » 20. listopad 2010, 15:52

Kriss píše:Já tomu taky nerozumím, ale znám takové lidi. Spíš mě kolikrát mrzí, že se moravského jazyka vzdají, když odejdou ku příkladu studovat do Prahy a mluvím potom česky. Naopak obdivuji jednu svou spolužačku, která mluví dost nářečím, což jí ve škole docela ubírá na celkovém dojmu. Z mého hlediska tedy ROZHODNĚ ne, ale u učitelů jsem si všimla, že na to kolikrát upozorňovali, že takto se vyjadřovat u zkoušení nemůže, jak by to u maturity vypadalo a :blablah:

No tak ono když odejdeš studovat někam, kde se mluví jinak, tak se přirozeně postupně přizpůsobíš.. Ale s tou školou, mně na střední taky často někdo opravoval, u nás ve třídě jsme po našem mluvili stěží 3, většina toho zbytku to brala a rozumněla, ale našlo se pár lidí, co měli pořád tendenci nás opravovat nebo se blbě chechtat. :) U maturity jsem myslím mluvil taky po svojem, a nebyl žádný problém.. Hlavně každá odpověď na otázku od učitele začínala slovem "Tož". :D Byli na to už zvyklí.
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Moravština

Příspěvekod Kriss » 20. listopad 2010, 15:56

Slovo "tož" při odpovídání používám taky často. :lol: Jinak se snažím hlavně u zkoušení mluvit spisovně, ale jinak o přestávkách, nebo když se na něco učitele ptám, tak normálně moravsky. Hlavně v ekonomice a odborných předmětech učitelky valí oči, když neznám onen odborný výraz a snažím se to po moravsky okecat. :lol:
Můj sen o tvé říši, teď krvácím tvou krví. Vezmi k srdci mé ostří a bodni, vždyť život je věčný. Miluji když pomalu krvácíš, já vnímám tvou bolest skrze mou víru. Vychutnávám ten pocit tvé bezmoci, chci věřit, že nikdy nevstaneš z mrtvých. Tvé tělo ucítí chladnou zem, oheň tě stmelí v popel co živí půdu. My staneme se tím nástrojem a katem, neb black metal je zbraň v našich rukou!
Obrázek
Uživatelský avatar
Kriss
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1020
Registrován: 6. září 2008, 23:01

Re: Moravština

Příspěvekod Stribok » 20. listopad 2010, 16:03

"The first revolt is against the supreme tyranny of theology, of the phantom of God.
As long as we have a master in heaven, we will be slaves on earth." - Mikhail Bakunin
Žerte hovna, milióny much se nemůžou mýlit :)
Uživatelský avatar
Stribok
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Svitavy, Brno
Příspěvky: 698
Registrován: 9. květen 2010, 9:32

Re: Moravština

Příspěvekod Fflew » 20. listopad 2010, 17:05

Stribok: tož to je prda! :lol: já jsem teda vztáhla výraz "Cajzl" na celó Prahu, ale tuším, že to nevadí 8-)
jinak co se mě týče, v psaném projevu píšu spíš spisovně, než moravsky, leč výjimky potvrzují pravidlo. jsem z Hané, tzn. mluvím po hanácky, občas mixuju s hantecem (studuju ve Štatlu), či valašským nářečím (na Valašsko jezdím už x let o prázdninách).. co se jiných nářečí týče, fascinuje mě slováčtina. :)
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Moravština

Příspěvekod Kriss » 20. listopad 2010, 17:28

Výrazy, které v poslední době nejčastěji používám:

  • břuch = břicho
  • bulka = houska
  • kokyno = sladkost
  • lochna = díra
  • paprče = ruce
  • rozgajdaný = neupravený
  • rychna = smrad
  • šťukat = škytat
Asi bych si vzpomněla i na další, ale zřejmě by to chvíli trvalo. :lol: Mimochodem mě pobavilo, že moje kamarádky měšťačky nevěděly, co znamená slovo kolňa. :lol:
Naposledy upravil Kriss dne 20. listopad 2010, 17:56, celkově upraveno 1
Můj sen o tvé říši, teď krvácím tvou krví. Vezmi k srdci mé ostří a bodni, vždyť život je věčný. Miluji když pomalu krvácíš, já vnímám tvou bolest skrze mou víru. Vychutnávám ten pocit tvé bezmoci, chci věřit, že nikdy nevstaneš z mrtvých. Tvé tělo ucítí chladnou zem, oheň tě stmelí v popel co živí půdu. My staneme se tím nástrojem a katem, neb black metal je zbraň v našich rukou!
Obrázek
Uživatelský avatar
Kriss
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1020
Registrován: 6. září 2008, 23:01

Re: Moravština

Příspěvekod Aylipo » 20. listopad 2010, 17:39

Mě se moravština velmi líbí, část mé rodiny žije na jihu Moravy a pro mě je to vždycky zážitek mluvit s nimi... :) Ale musím se přiznat, že se taky občas musím zeptat, co který výraz znamená. :oops:
Moje maminka na Moravě delší čas žila, a i když běžně mluví samozřejmě česky, jakmile tam přijedeme, okamžitě jí to sepne a nemluví jinak než po moravsky. :D
"DISCITE A ME, QUIA MITIS SUM ET HUMILIS CORDE."
Uživatelský avatar
Aylipo
Deditus Articulus
Deditus Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Věk: 40
Příspěvky: 182
Registrován: 1. říjen 2009, 6:15

Re: Moravština

Příspěvekod dronda » 20. listopad 2010, 17:40

Kriss: A teď vysvětlivky :D .
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: Moravština

Příspěvekod Kriss » 20. listopad 2010, 17:57

dronda: Doplněno. ;)
Můj sen o tvé říši, teď krvácím tvou krví. Vezmi k srdci mé ostří a bodni, vždyť život je věčný. Miluji když pomalu krvácíš, já vnímám tvou bolest skrze mou víru. Vychutnávám ten pocit tvé bezmoci, chci věřit, že nikdy nevstaneš z mrtvých. Tvé tělo ucítí chladnou zem, oheň tě stmelí v popel co živí půdu. My staneme se tím nástrojem a katem, neb black metal je zbraň v našich rukou!
Obrázek
Uživatelský avatar
Kriss
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1020
Registrován: 6. září 2008, 23:01

Re: Moravština

Příspěvekod dronda » 20. listopad 2010, 17:59

tak fajn, mám 3 správně :oops: , asi bych potřeboval menší lekci
Knihy jsou vědění. Ve vědění je síla. Síla je energie. Energie je hmota. A hmota zakřivuje prostor. Takový balík knih, to je taková menší černá díra. Kdo se do ní ponoří, je ztracen navěky.
Uživatelský avatar
dronda
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 33
Bydliště: Plzeň
Příspěvky: 2298
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 2. únor 2010, 14:25
Aktivní v kapelách: Attax, Echo Theory, Armillaria

Re: Moravština

Příspěvekod Daimonia » 20. listopad 2010, 18:19

Hele, nenavážejte se do Pražáků :lol: I když je pravda, že jsem se v topicu o češtině trošičku navezla do frýdečáků, jak nedělají shodu podmětu s přísudkem... :roll: Když se spolu normálně bavíme, tak mi to samozřejmě nevadí. Ale když to pak napíšou do oficiálního papíru, který se pak někam posílá, a oni se pod to podepíšou i s titulem, tak je to nechám opravit :shock: ... Ale mně se moravština líbí, je taková měkká, hezky mi to zní.
Uživatelský avatar
Daimonia
Arch Articulus
Arch Articulus
 
Pohlaví: Žena Žena
Příspěvky: 282
Registrován: 17. březen 2010, 19:47

Re: Moravština

Příspěvekod Dragunov » 20. listopad 2010, 18:56

Oooo krásné topic :D Nevím čím to je, ale každej hned pozná odkud jsem. A to hanácky nemluvím.(ikdyž to není problém). Občas u nás vytáčím spolužáky s se slovy - vijou, umijou, znajou apod. Už jsem i od jedné kantorky na VŠ dostal upozornění, ať si na to dávám pozor. :D
Ale třeba slovo "šťukat" jsem poznal až ve Vizovicích, to se u nás nepoužívá. :-)

Klasické chytáky jako šufánek, rožnout jsou provařené, ale co mně dostlao, že u nás nevěděli co znamená slovo zavazet :D.
Mně osobně se líbí Prajzština, kamarád je z Hlučína a někdy prej má tkay chvíli problém rozumět.
Life Is But a Dream.
Uživatelský avatar
Dragunov
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Štarnov(okr. Olomouc :), Pardubice
Příspěvky: 2209
Registrován: 16. červenec 2008, 0:07
Aktivní v kapele: Uterus

Re: Moravština

Příspěvekod Kriss » 20. listopad 2010, 19:00

Dragunov píše:Občas u nás vytáčím spolužáky s se slovy - vijou, umijou, znajou apod.

Takto mluvím zcela běžně. :) Akorát ta měkká i, která jsi ve slově vijou a umijou použil, mě dost iritují. Ten pohled na ně je ke zbláznění. U slova vijou bych to akceptovala podle toho, v jakém slova smyslu to bylo myšleno. Ale jinak fuj fuj. :lol:

Edit:
I když, jak nad tím přemýšlím, pokud jsi myslel umijou od slova umět, tak by to snad taky šlo. Asi už jsem těmi pravidly českého jazyka příliš posedlá. :lol:
Můj sen o tvé říši, teď krvácím tvou krví. Vezmi k srdci mé ostří a bodni, vždyť život je věčný. Miluji když pomalu krvácíš, já vnímám tvou bolest skrze mou víru. Vychutnávám ten pocit tvé bezmoci, chci věřit, že nikdy nevstaneš z mrtvých. Tvé tělo ucítí chladnou zem, oheň tě stmelí v popel co živí půdu. My staneme se tím nástrojem a katem, neb black metal je zbraň v našich rukou!
Obrázek
Uživatelský avatar
Kriss
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1020
Registrován: 6. září 2008, 23:01

Re: Moravština

Příspěvekod Dragunov » 20. listopad 2010, 19:08

Chá chá ano myslel, schválně sem čekal, kdo se na to chytne :D oni nám totiž často říkají že "vyjeme" :D

Krasné moravské slovo - chalka :D
Ale nejhezčí příklad - zkracovaní
Pražák: Jé hele koukej!
U nás: Čum vole!
Ostrava: P*čo O!
Life Is But a Dream.
Uživatelský avatar
Dragunov
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Štarnov(okr. Olomouc :), Pardubice
Příspěvky: 2209
Registrován: 16. červenec 2008, 0:07
Aktivní v kapele: Uterus

Další

Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron