Moravština

o moravském jazyce, ale i o Moravě samotné

Diskuse o všem možném, co se jinam nehodí.

Moderátor: Moderátoři

Re: Moravština

Příspěvekod sheVcza » 20. prosinec 2010, 12:29

Jelikož je topic i o Moravě samotné a ne jenom o jazyce, tak sdílím tohle video i zde..

Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Moravština

Příspěvekod Fflew » 20. prosinec 2010, 12:33

škoda, že je tak dlouhé a uspávající :mrgreen: ale jinak rozhodně palec hore, doufám, že sis nemáknul zbytečně! :palec:
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Moravština

Příspěvekod Orwin » 20. prosinec 2010, 15:00

Jelikož su z Moravy, tak je asi jasný můj postoj k rodné řeči. Jinak tu padlo, že jazyk pražský je spisovnější než moravština. Ale kdeže. Kdykoli se vyskytnu v přítomnosti lidí z Práglu, tak mi tvrdí, jak mluvím strašně spisovně a že je to až divné. Tož pak nevím kdo tu má pravdu. Navíc Morava má delší historii než země české a autonomní byla ještě před ani né sto lety, takže to ještě někteří žijící Moraváci pamatujou. Jinak su z města kde se krásně prolínají dialekty z Hané, Valašska a ze Slezska, takže mluvím takovou moravštinou 3 v 1.

// Edit:

sheVcza píše:Jelikož je topic i o Moravě samotné a ne jenom o jazyce, tak sdílím tohle video i zde..



Nádhera. Kéž by to vidělo co nejvíc lidí a trochu se nad tím i zamysleli :palec:
"To už je jeden z těch paradoxů našeho světa... káva bez kofeinu, cocacola bez koky, němci obchodujou, židi válčej, čínani musej dovážet rejži a češi poučují francouze o tom, co je vlastně absint...."
DarkenCZ(Absinthe Mafia)
Uživatelský avatar
Orwin
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 34
Bydliště: Morava
Příspěvky: 1976
Registrován: 10. prosinec 2009, 23:00

Re: Moravština

Příspěvekod Dragunov » 23. prosinec 2010, 2:22

Pěkné a zajímavé video. Jen by mně zajímalo, jestli se dá moravská národnost dokázat geneticky.(no jo no, věda je věda...) Prohlásit o sobě, že nejsem Čech je mi nějak proti srsti.(čímž nenarážím na kolonku národnost, ale na video). Přece jenom i Morava je česká země :-). Plakat nad ztrátou moravské národnosti mi přijde trochu zvláštní, když nejde přesně ani definovat česká národnost. Jak vypadá typický Čech(Moravan)? Jsme už tak promíchaní, že najít čistého Čecha (Moravana) bude prakticky nemožné. Důkazem budiž soutěž "Největší Čech" - kterou vyhraje člověk, který byl Čech prokazatelně z poloviny :D.

BTW: Třeba by mne zajímalo, jestli se třeba v Německu (no vlastně nejenom) může člověk přihlásit k Pruské národnosti :lol:
Life Is But a Dream.
Uživatelský avatar
Dragunov
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 35
Bydliště: Štarnov(okr. Olomouc :), Pardubice
Příspěvky: 2209
Registrován: 16. červenec 2008, 0:07
Aktivní v kapele: Uterus

Re: Moravština

Příspěvekod danny1691 » 23. prosinec 2010, 8:16

a co jsem já za vořecha? Tata je z valašska, máti ze slovácka, já jsem rozený slezan a sestra se narodila skoro na Hané. A bydlím v posledním českém městě, nedaleko česko-moravského pomezí...ale jinak Morava- über alles
Obrázek
Skrytý obsah
...v pubertě se musí pořádně šo...t, ti ošklivější sportovat a úplní chcípáci dělat rámus jako paviáni v zoo.Franta Štorm

Kdo se bojí Endží nesmí do lesa

Angel.of.mine « úte 31. bře 2009 19:30:15 » jasné já sem zrovna v tu chvíli opravdu nechtěla nic jiného než k dannymu do náruče
Yumi, 22:31 Danny, můj úžasný Danny...
Bože, zachovej mi zdraví a mým manželkám schopnost pracovat

Obrázek
Uživatelský avatar
danny1691
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Ravenholm
Příspěvky: 1958
Registrován: 8. srpen 2008, 19:31

Re: Moravština

Příspěvekod Fflew » 23. prosinec 2010, 9:48

Dragunov píše:Přece jenom i Morava je česká země :-).

Už je. nebývala. řekla bych, že i lidé jsou svými povahami poněkud odlišní.. na Moravě a v Čechách. a geneticky prokážeš možná tak jestli jsi arab, germán, či kočovný hun :lol: Geny a národnost spolu maj společnýho asi tolik jak jelen s aerodynamikou. :mrgreen:
Prostě jak jsi psal, dnes se na Moravu hledí jako na součást českých zemí, jako na jakýsi územní tentononc, něco jako takový větší kraj. já bych to spíše přirovnala k boji Norska za zamostatnost, kdy bylo spojené se Švédskem. a nikoho by ani nenapadlo, že Norsko by nemělo být samostatným státem, že? i historicky na to má možná i menší nárok než naša Morava. a to většina Moravanů za žádné odtrhnutí od zbytku republiky nebrojí.
Podobný "problém" mají i skotsko a především irsko a velká británie.. ani nevím, jak je to tam v současnosti. Na první pohled taky nerozeznáš Ira a Angličana a asi by ses se mnou nepřel, že jsou to dva různí lidé s různým původem.
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Moravština

Příspěvekod Majk » 23. prosinec 2010, 10:35

K tomu boji Moraváků za svobodu a trochu i k tomu shevczovu videu:

Osobně jsem nad tím několikrát přemýšlel, protože nějaké separitistické nebo autonomistické tendence Moraváků nedokážu pochopit, dokonce mi to příjde i trochu k smíchu.
Když jsem kdysi makal v zahraničí, bavil jsem na to toto téma dokonce s jedním starým profesorem kulturní antropologie z Yale. Ten něco takového nemohl za boha pobrat. Vždycky říkal: "One language, one nation, what's the problem?" A tím myslel nejenom Moravu, ale třeba i dnes již neexistující federaci Čechů a Slováků. Nedokázal zkrátka vstřebat, že středoevropský region je plný zakomplexovaných národů, které se spolu nedokáží rozumným způsobem domluvit a potřebují si navzájem pořád něco dokazovat, ačkoliv tím nic kromě falešné pýchy nezískají, spíš naopak.

A v případě těch předcházejích argumentů to u Moravy určitě není stejné jako u Skotska, Irska nebo Walesu. To jsou samostatné národy s diametrálně odlišnou etnicitou, jazykem i kulturou. To samé Norsko, Baskicko, Katalánsko, Korsika, vlámská Belgie, atd. Tam autonomie nebo separatismus má nějaké opodstatnění. Ale tady s takovým argumentem jenom těžko obstojíte a stavět na tom, že se tady kdysi rozkládal politický (!!!) celek jménem Velká Morava, je tu větší etnická pestrost (Hanáci, Valaši, Moravští Slováci, Horňáci, atd..) a díky průmyslovému zpoždění Moravy za Rakouska-Uherska a První republiky se tu dýl udržela tradiční lidová kultura, která to jasněji reflektuje (což je dnes samozřejmě z hlediska etnografie spíš pozitivum), je trochu zcestné. Dnes existují funkční mechanismy, které tutu moravskou kulturu chrání (ať už je to ÚLK, ÚLUV nebo UEE) a z autonomie nebo federativního uspořádání žádné ekonomické výhody neplynou. Takže v čem je pointa toho všeho?

Ale i tak, kdyby se někomu podařilo všechny argumenty výše vyvrátit, po podpisu Lisabonské smlouvy, kdy ČR v podstatě ztratila národní suverenitu, mi tahle diskuze nad moravskou otázkou příjde stejně trochu jako chození s křížkem po funuse.
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Moravština

Příspěvekod Gotrek » 23. prosinec 2010, 11:03

Já jsem pro to aby se Morava ustanovila jako suverénní území, aby naše markrabství bylo povýšeno do stavu království, já budu osvícený monarcha, vy budete mojí podřízení a všichni se budeme mít dobře ;-)
škaredá plešatějící opice

Obrázek

mvlti kvlti humanism

Skrytý obsah
Ganja makes me feel so nice
gives me the balance I need in my life
I said its the herbs, its the brainfood & education
against babylon and their dangerous medication

shes back in me life i cant wait no longer
full year we nah smoke so the I feel stronger
man a ganja soldier, weed song composer
singing song against the feds and police all over
them fly in helicopter, move in bulldozer
mr law enforcer your systems torture
out of babylon we come fi make a departure
take a bus, me take a plane, me take a ganja charter

ZUZANKOOOOO
Uživatelský avatar
Gotrek
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brnisko -> Líšeň (Hády / Velká Klajdovka)
Příspěvky: 1949
Registrován: 27. březen 2010, 17:02

Re: Moravština

Příspěvekod paca » 23. prosinec 2010, 11:19

Ja sem třeba ze severních čech.Poblíž Polskych hranic.A když jsem se přestěhoval do středních čech tak mi taky moc nerozuměly.Matka řiká že mluvíme nějakým lužickým nařečíma nějaký slova máme z polštiny .Jinak pro moraváky mám taky pár sloviček :winky: ale i pro čechy :) třeba:Kotár, hrobky,moska,kalafas
Uživatelský avatar
paca
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvky: 27
Registrován: 15. leden 2010, 17:25

Re: Moravština

Příspěvekod Majk » 23. prosinec 2010, 11:25

Gotrek píše:Já jsem pro to aby se Morava ustanovila jako suverénní území, aby naše markrabství bylo povýšeno do stavu království, já budu osvícený monarcha, vy budete mojí podřízení a všichni se budeme mít dobře ;-)


...všichni pak budeme bydlet v dřevěných chaloupkách, za praskání krbového ohně a bečení oveček vyprávět prastaré příběhy o tichých skalách, šumících lesích a bublajících potůčcích, hrát na housle staré lidovky a o letním slunovratu pak vždycky zařízneme pár Maďarů u Velesovy sochy, to aby byla na přesrok lepší úroda. Všechny civilizační problémy hodíme za hlavu a budeme konečně svobodní a šťastní... :)
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Moravština

Příspěvekod Gotrek » 23. prosinec 2010, 11:33

No, takhle bys tu klidně mohl žít, i když nevím, tebe bych asi musel nechat vyhnat, protože bych se nerad díval jak bude tvá zasmrádlá mrtvola vystavena na Svoboďáku :-D

A trošku si pleteš Moravu a Slovensko ;-)
škaredá plešatějící opice

Obrázek

mvlti kvlti humanism

Skrytý obsah
Ganja makes me feel so nice
gives me the balance I need in my life
I said its the herbs, its the brainfood & education
against babylon and their dangerous medication

shes back in me life i cant wait no longer
full year we nah smoke so the I feel stronger
man a ganja soldier, weed song composer
singing song against the feds and police all over
them fly in helicopter, move in bulldozer
mr law enforcer your systems torture
out of babylon we come fi make a departure
take a bus, me take a plane, me take a ganja charter

ZUZANKOOOOO
Uživatelský avatar
Gotrek
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brnisko -> Líšeň (Hády / Velká Klajdovka)
Příspěvky: 1949
Registrován: 27. březen 2010, 17:02

Re: Moravština

Příspěvekod Majk » 23. prosinec 2010, 11:39

Tak to bolelo Gotreku, nevidím to jinak, než že se se svými věrnými Valachy vzbouřím. Žádáme samostatnost...nebo minimálně autonomii v rámci Moravského království. Ale takovou tu, jak si můžem dělat úplně co chcem. Ok?

Ok.
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Moravština

Příspěvekod paca » 23. prosinec 2010, 11:41

hele klid lidi nebo sem přitahnu z vojskem z čech a budete všichni zotročeni na praci na polích :D
Uživatelský avatar
paca
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 31
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvky: 27
Registrován: 15. leden 2010, 17:25

Re: Moravština

Příspěvekod Gotrek » 23. prosinec 2010, 11:49

No nevím jak se chceš bouřit ve Valašském království :-D Boleček je kamarád a hlavně já tam mám vyslance z Brna a tím je Peca :-D Já už si dlouho zařizuju, jak to tady ovládnu :-D

a vojsko z čech mě pobavilo :lol: prej vojsko :-D to jo, že my ho tu máme ;-) naposledy když se kluci pokoušeli o přesun transportérů OT-64 v roce 2001 tak jim cesta Hodonín -> Praha trvala jen 4 dny? :mrgreen:
škaredá plešatějící opice

Obrázek

mvlti kvlti humanism

Skrytý obsah
Ganja makes me feel so nice
gives me the balance I need in my life
I said its the herbs, its the brainfood & education
against babylon and their dangerous medication

shes back in me life i cant wait no longer
full year we nah smoke so the I feel stronger
man a ganja soldier, weed song composer
singing song against the feds and police all over
them fly in helicopter, move in bulldozer
mr law enforcer your systems torture
out of babylon we come fi make a departure
take a bus, me take a plane, me take a ganja charter

ZUZANKOOOOO
Uživatelský avatar
Gotrek
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brnisko -> Líšeň (Hády / Velká Klajdovka)
Příspěvky: 1949
Registrován: 27. březen 2010, 17:02

Re: Moravština

Příspěvekod Fflew » 23. prosinec 2010, 11:54

Majk: To samé Norsko? Norština je v podstatě trošku upravená dánština ;) Norskem bych se zrovna neoháněla, no, nevím. Skandinávie má dost podobnou kulturu, historii, atd. ... a ve Skotsku, Walesu, atd. se taky mluví anglicky, mimo jiné, teda.
Nejsem nějaký zarytý moravský patriot, spíš mi vadí, jak se to všechno řídí z Prahy (ne kvůli Praze, kdyby to byla Plzeň, vadí mi to taky. jde o to, že je to jeden plac.)
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Moravština

Příspěvekod Majk » 23. prosinec 2010, 12:16

Fflew píše:Majk: To samé Norsko? Norština je v podstatě trošku upravená dánština ;) Norskem bych se zrovna neoháněla, no, nevím. Skandinávie má dost podobnou kulturu, historii, atd. ... a ve Skotsku, Walesu, atd. se taky mluví anglicky, mimo jiné, teda.
Nejsem nějaký zarytý moravský patriot, spíš mi vadí, jak se to všechno řídí z Prahy (ne kvůli Praze, kdyby to byla Plzeň, vadí mi to taky. jde o to, že je to jeden plac.)


K tomu UK. Ve Skotsku a Walesu se samo mluví anglicky, ale příjde mi to jako očividný produkt poangličťování, stejně tak, jako se tady mluvilo za monarchie německy a češtinu pak museli v 19. století obrozenci dolovat z babiček na dědinách. každopádně národy tam mají své vlastní původní jazyky. U Skotštiny se vedou diskuze, jestli je to jenom větev angličtiny, ale vypadá to, že spíš ne. Velština je pak diametrálně odlišná, je to keltský jazyk.

Jinak co se týče Dánska & Norska. Ok, kdyby Morava byla 10x větší a oddělená od Čech mořem, asi bych taky spíš pro samostatnou Moravu :). I když v případě toho Norska jsem se dočetl, že silný impulz vyhlášení nezávislosti na personální unii byla obava z pohlcení Švédskem po napoleonských válkách. Ale moc do toho nevidím, nikdy jsem se o to nějak extra nezajímal... :-(
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

Re: Moravština

Příspěvekod sheVcza » 23. prosinec 2010, 12:48

Majk píše:... z autonomie nebo federativního uspořádání žádné ekonomické výhody neplynou. Takže v čem je pointa toho všeho?

Tak ono stačí když se podíváš, jaká je situace s prací, platy, dotacemi, apod. na Moravě a v Čechách... Přijde ti to vyrovnané? Mně moc ne.. Kde bude problém? Když se ohlédneš do historie, než komunisti odebrali samosprávu Moravě, tak tady byla naprosto jiná situace, pokud vím, tak Morava byla tenkrát bohatší než Čechy, což se začalo obracet po roce 1949. Jinak v moravské otázce jde spíš o obnovení tradičního zemského zřízení ustanovením spolkových zemí, než o nějaké oddělení Moravy od Čech.
Uživatelský avatar
sheVcza
Administrátor
Administrátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 36
Bydliště: Vizovice
Příspěvky: 4669
Blog: Zobrazit blog (6)
Registrován: 16. listopad 2007, 20:09
Aktivní v kapele: Vyzj

Re: Moravština

Příspěvekod danny1691 » 23. prosinec 2010, 12:50

OMG (Oh My Gotrek):
asi tak- pokud se chcete trhnou, prosím. Ale od té chvíle se hrdé děti naší vlasti Böhmen budou učit, že hraniční hory se jmenují Malí Ural (v minulosti Moravský Kras) a za nimi se rozkládá divoká, neposedná země na okraji Přední Asie- Moravstán ( v letech 1948-49 Malá zatatranská revoluční autonomní sovětská republika).
Dále bych zrušil linku SA ( Student Agency nezaměňovat s Sturmabteilung, to je zase jiná kapitola u jiných sousedů) směr Štatl- Praha a vlaky směr Vídeň a Prešpurk by stavěli každou lichou sobotu v poledne českého času. V opačném směru by to bylo každá sudé pondělí.
Mno pokud to neklapne, navrhuji společný stát nazvat MorČe - Morava Čechy a zavést společné popíjení slivovice a piva. Dále zamezit degeneraci výměnou žen a otroků za pomoci Hanoiské obchodní společnosti
Obrázek
Skrytý obsah
...v pubertě se musí pořádně šo...t, ti ošklivější sportovat a úplní chcípáci dělat rámus jako paviáni v zoo.Franta Štorm

Kdo se bojí Endží nesmí do lesa

Angel.of.mine « úte 31. bře 2009 19:30:15 » jasné já sem zrovna v tu chvíli opravdu nechtěla nic jiného než k dannymu do náruče
Yumi, 22:31 Danny, můj úžasný Danny...
Bože, zachovej mi zdraví a mým manželkám schopnost pracovat

Obrázek
Uživatelský avatar
danny1691
Globální Moderátor
Globální Moderátor
 
Pohlaví: Muž Muž
Bydliště: Ravenholm
Příspěvky: 1958
Registrován: 8. srpen 2008, 19:31

Re: Moravština

Příspěvekod Fflew » 23. prosinec 2010, 12:54

Norsko bylo historicky buď součástí dánska, nebo švédska. obrozenecká vlna se tam vzedmula na začátku 19.stol. a norové na tom byli tehdy dost podobně jako češi. už to "vytváření" nár. jazyka, snaha prosadit nynorsk, což je v dosl. překladu "nová norština", avšak vychází z nějakých prastarých nářečí. doteď se tato větev jazyka v norsku drží, přestože je v menšině. no, to by asi stačilo, jen tak pro představu :lol:
Moravština taky je jinde.. i když dřív to bylo markantnější, no. a samostatnou moravu tu nikdo nechce, to by dopadlo.. :lol:
Far away from you
Disgusting subhuman fuck
You think you rule the world
Up my ass, tough luck!


Obrázek
Fflew
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Příspěvky: 711
Blog: Zobrazit blog (2)
Registrován: 24. únor 2008, 23:22

Re: Moravština

Příspěvekod Majk » 23. prosinec 2010, 13:13

Fflew : Jak nechce? :)

Obrázek



sheVcza píše:Jinak v moravské otázce jde spíš o obnovení tradičního zemského zřízení ustanovením spolkových zemí, než o nějaké oddělení Moravy od Čech.

Tak s tím by se teoreticky dalo ztotožnit, i když já osobně bych vinu za horší ekonomickou situaci na Moravě neházel ani tak na odebrání samosprávy, jako spíš na znároďnování a rozm*dávání majetků moravských velkopodnikatelů jako je třeba Baťa.
Otázka je, jestli by to pak něčemu pomohlo nebo by přebudování byrokratického aparátu stálo zbytečně desítky miliard, za které se dá pořídit leccos užitečnějšího. Ono to, že něco někdy fungovalo (a to ještě nemáš ani prokázanou vazbu moravské samosprávy na fungující ekonomiku, jenom víš, že obě věci existovaly ve stejné době) nebude fungovat automaticky znova, když se k tomu vrátíš. Nezapomeň, že se od té doby leccos změnilo.
Uživatelský avatar
Majk
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 38
Bydliště: Elysium
Příspěvky: 718
Registrován: 15. listopad 2008, 18:07

PředchozíDalší

Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron