Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Kde sehnat vinyly, jaký gramofon vybrat a tak vůbec

Diskuse o všem možném, co se jinam nehodí.

Moderátor: Moderátoři

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod Ahurmen » 12. září 2015, 12:54

Konečně jsem se k tomu po dlouhý době dokopal a rozhodl jsem se pořídit gramofon. Jelikož se v tom ale vůbec nevyznám, tak bych potřeboval nějaký tipy a rady od zdejšího osazenstva. Jakou značku, nebo ještě lépe - jaký model pořídit?

Chci do toho investovat ideálně tak 10 tisíc, maximálně 15, chci aby to nebylo nic z druhý ruky (četl jsem, že často je to v příšernym stavu) a jak jsem se tak dočetl, tak ne všechny mají vestavěný předzesilovač, takže chci aby ten byl už součástí.

Z toho, co jsem zatím našel, tak mě zaujal gramofon Audio Technica AT LP 120, máte s ním někdo zkušenosti?
Ahurmen
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Příspěvky: 907
Registrován: 18. červenec 2012, 21:42

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod Dag » 12. září 2015, 16:58

Hele já mám gramec levný, jednoduchý, s vestavěnými repro a možností přes cinch napojit domácí kino a bohatě to stačí... Nevidím tak extra důležité do toho cpát moc velké prachy. Podle mě je naprostá blbost na gramodesce přemýšlet o "lepším a čistší" zvuku. Vždyť právě to praskání a občasné přeskakování u starších desek je kouzlo gramofonu. Nebo jsou ty dražší v něčem jiném lepší? Moc tomu taky nerozumím, ale myslím si, že na takový ten domácí poslech stačí obyčejný kousek.
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo mašinu má a nelítá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.

Znám benzínovou studánku, kde naftový je les, tam jednou škrtneš sirkou a letíš do nebes.

Pneumatiky jsou jako kalhotky. Když se dostanete na látku, díra není daleko.

BRODFEST
Uživatelský avatar
Dag
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Uherský Brod
Příspěvky: 2189
Registrován: 11. prosinec 2010, 14:50

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod Ahurmen » 12. září 2015, 17:54

Pokud by se levnej gramofon zvukově vyrovnal těm dražším, tak by to bylo jedině dobře. Zrovna o praskání a přeskakování moc nestojim - ono kouzlo to ztratí potom, co to udělá desetkrát za den :)
Zase záleží jestli ten tvůj gramofon máš s čím porovnat (víš jak to je v případě repráků/sluchátek) - dokud člověk nevyzkouší něco lepšího (většinou dražšího) a zpětně to neporovná s tím co měl, tak se mu bude líbit i ten nekvalitní zvuk. Proto sem píšu abych zbytečně nekupoval něco, co je stejně kvalitní jako dvakrát levnější alternativa.
Ahurmen
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Příspěvky: 907
Registrován: 18. červenec 2012, 21:42

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod ythren » 12. září 2015, 23:05

no nevyrovná uplně, ale záleží na tom jestli to člověk ocení :) měnší přenášení vybrací a chatání šumu a podobně případně lepší zvuk přenosky atd...
pokud stačí levný gramec tak proč ne žejo, ty mají ale často nevýhodu, že víc ničí desky díky větším přítlaku.

ta audiotechnika by asi nebyl zlá, vypadá teda spíš jako DJ gramofon ale proč ne.

jako praskat to prostě bude s tím se musíš smířit ať máš sebenovější desky i ty umí trochu praska jelikož to psotě dokonale nevyčistíš (nebudou to žádné velké pecky ale uslyšíší to). když už gramec tak bych bral třeba nějaký starší jako např takovéhodle krasavce http://aukro.cz/kvalitni-gramofon-techn ... 32352.html
já osobně mám třeba Dual cs731q
vetšinnou je u těch starších kusů třeba vyměnit jehlu nebo rovnou celou přenosku, což je tisícovka fuč a často ještě gramofonový předzesilovač což jsou další prachy. je zase výhodou že nový gramofon už to prostě má.

spíš je hlavní otázkou k čemu to budeš připojovat a co od toho očkáváš.
lepší kvalita zvuku tam prostě není ale má to svoje kouzlo, takže zase extrémní tisíce si myslím že to toho nemá smysl rvát
Obrázek

Waiting, watching my life, I'm wasting my time, I'm losing grip from life
Going back to my dreamspace leaving it all behind

Uživatelský avatar
ythren
Grafik
Grafik
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno<->Josefov
Příspěvky: 1621
Registrován: 28. únor 2008, 19:26

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod Dag » 13. září 2015, 11:47

Porovnat to můžu s pár staršíma kouskama, co pamatují ještě komunisty, zvuk to má malinko lepší, asi nová technika, ale mě právě vyhovuje tenhle základ. :palec:
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo mašinu má a nelítá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.

Znám benzínovou studánku, kde naftový je les, tam jednou škrtneš sirkou a letíš do nebes.

Pneumatiky jsou jako kalhotky. Když se dostanete na látku, díra není daleko.

BRODFEST
Uživatelský avatar
Dag
Dominus Metallum
Dominus Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 28
Bydliště: Uherský Brod
Příspěvky: 2189
Registrován: 11. prosinec 2010, 14:50

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod Ahurmen » 14. září 2015, 13:19

Ythren: S praskáním počítám, spíš mi jde o to, aby to nepřeskakovalo jak říkal Dag.
Jinak ono co jsem tak koukal, tak mimo starších kousků snad všechny gramofony vypadají spíš jak pro DJ, ale tak to už bych překousl (zrovna ta A. Technica ještě ujde). Ale ještě se mrknu do víc obchodů, díval sem se spíš do hudebně zaměřených shopů.
O starším gramofonu jsem původně uvažoval, ale nakonec ho nechci. Chci to prostě doma plácnout na stůl a hrát, ne nikde hledat kompatibilní komponenty a opravovat to.

Mimochodem, ten tvůj Dual je zatraceně stylovej!
Ahurmen
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Příspěvky: 907
Registrován: 18. červenec 2012, 21:42

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod ythren » 14. září 2015, 20:26

co sem se tak lehce pokouknul, tak i tenhle vypadá zatraceně dobře http://gramofony.heureka.cz/lenco-l-90/ ... e/#section je to alespoň poloautomat.
ono je důležitá i poholdnost obsluhy, spousta gramofonů včetně těch DJ bývá bez automatitaze, tj raménko musíš vzít sám, vhodně nasměrovat a pustit dolů, po dohrání ho zase sám zvednout, a přesunout, jinak se ti bude deska točit a jehla skákat na jejím konci a loudit divné zvuky. Poloautomat ti to aspoň an konci vypne a zvedne raménko, případně ještě raménko vrátí do stojánku (nebo aspoň zvedne, nevim jak moc dneska výrobci ten název polo automat očesávají). plný automat ti na stisk tlatíčka i nastavý raménko na začítek desky a pustí (to má ten můj dual, somozřejmě i s plně manuálním režimem) ta autdiotechnika je plně manuální což nebývá uplně ideální na domácí poslech, tak bacha na to.
Nicméně prej je hrozně hifi nemít tam žádnou automatizaci :) třeba takové české Pro-Ject (půzůstatky tesly vlastnění tuším rakušákama) http://gramofony.heureka.cz/pro-ject-es ... e/#section http://gramofony.heureka.cz/pro-ject-el ... e/#section taky vypadají dobře ale taky jsou plně manuální
ale pohodlí alespoň poloautomatu bývá k nezaplacení

ten lenco gramofon mi přijde jako taková dobrá volba pokuch se nechceš věnovat DJování :)
Obrázek

Waiting, watching my life, I'm wasting my time, I'm losing grip from life
Going back to my dreamspace leaving it all behind

Uživatelský avatar
ythren
Grafik
Grafik
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno<->Josefov
Příspěvky: 1621
Registrován: 28. únor 2008, 19:26

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod Ahurmen » 15. září 2015, 14:22

Ne, DJování se rozhodně věnovat nechci :)
Ten Lenco vypadá na horkýho kandidáta. Líbí se mi jak vzhledově (paradní klasickej vzhled), tak i funkčně - o možnosti automatizace teď slyšim poprve a určitě jsem radši když to bude alespoň polo-auto. Sice jsem četl, že když gramofon nemá přímý náhon, tak se ten řemen musí po pár letech vyměnit, ale tak to je maličkost. Oproti tý původní Audio Technice je ten Lenco nejspíš přesně to, co hledám.
Jinak ty Pro-Jecty mi příjdou strašně kočkopsoidní, navíc jak říkáš - nemají tu automatizaci.
Ahurmen
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Příspěvky: 907
Registrován: 18. červenec 2012, 21:42

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod ythren » 15. září 2015, 16:15

no po pár letech budeš muset vyměnit i jehlu, případně přenosku. Ten gumový řemínek je celkem levná záležitost např tady najdeš asi jakýkoliv co si vymyslíš http://www.ame.cz/Remeny-a-reminky-_g40 ... 10699.aspx

------------------------------------------------------

jo a ješět poznámka pokud máš gramec s vlastním pdzesilovačem, jako jsou právě tyhle o kterých sme se bavili, a zároveň máč zesilovač nebo něco co má jako Phoo vstup na gramofon, tak to tam nezapojuj, je tam totiž taky další gramofonový předzesilovač a výsledek by byl dost špatní, lepší použít pak nějaký jiný vstup
Obrázek

Waiting, watching my life, I'm wasting my time, I'm losing grip from life
Going back to my dreamspace leaving it all behind

Uživatelský avatar
ythren
Grafik
Grafik
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno<->Josefov
Příspěvky: 1621
Registrován: 28. únor 2008, 19:26

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod Princeofdeath » 4. září 2019, 20:27

Viete mi poradiť nejaké spoľahlivé zahraničné stránky vinylov za dobrú cenu? Väčšinou kupujem z domácich ako musicrecords alebo focusmusic, občas mi prídu tie ceny prestrelené. Kupujem iba vtedy, keď majú nejaké výrazne zľavy. Väčšinou si tie obchody pozriem na https://www.kodino.com/sk/ a podľa toho, kde sú kupony alebo zľavy nakúpim. Nechce sa mi však stále čakať na výpredaje a chcel by som si nové veci užiť hneď. Akékoľvek tipy uvítam ;)
Princeofdeath
Novicius
Novicius
 
Pohlaví: Muž Muž
Příspěvky: 8
Registrován: 5. srpen 2019, 11:49

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod Ahurmen » 5. září 2019, 8:41

Co jsem vždy kupoval, tak ze zahraničí ty ceny jsou víceméně stejné + samozřejmě poštovné, takže ve výsledku ještě vyšší. Spíš doporučím české eshopy, kde jsou ceny úplně normální. Hlavně doporučuji Monster Nation shop, s tím jsem velmi spokojen.

http://www.monsternation.cz/cz/
www.murderous-prod.com
Ahurmen
Erastes Metallum
Erastes Metallum
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 32
Příspěvky: 907
Registrován: 18. červenec 2012, 21:42

Re: Vinyly a gramofony, aneb poslech desek v 21. století

Příspěvekod ythren » 5. září 2019, 20:13

na https://shop.season-of-mist.com/ taky občas něco vyprodávají
Obrázek

Waiting, watching my life, I'm wasting my time, I'm losing grip from life
Going back to my dreamspace leaving it all behind

Uživatelský avatar
ythren
Grafik
Grafik
 
Pohlaví: Muž Muž
Věk: 37
Bydliště: Brno<->Josefov
Příspěvky: 1621
Registrován: 28. únor 2008, 19:26

Předchozí

Zpět na Offtopic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků